Czy ten kamień mógł zaszkodzić dziecku?

Dzień dobry. Proszę o poradę. Czy taka malutka cyrkonia 2mm z jednej strony wypukła połknięta przez 4 miesięczna córkę może być niebezpieczna? Miałam ubrany sweter z takimi cyrkoniami cekinami przy rękawku córka siedziała mi na kolanach i mogło jej się przykleić do rączki a rączki wsadza do buzi nie wiem czy połknęła ale bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

połknięcie ciała obcego przez dzieci to często spotykany problem. Maluchy najczęściej połykają elementy zabawek, guziki, koraliki czy monety.

Jeśli ciało obce jest niewielkich rozmiarów (jest mniejsze niż 2 cm) i ma łagodną powierzchnię, to najczęściej bez problemu przechodzi przez układ pokarmowy, a następnie jest wydalane w sposób naturalny, nie powodując tym samym żadnych dolegliwości. Gorzej, jeśli ciałem obcym okaże się bateria, lek lub środek chemiczny. Wówczas następuje zagrożenie życia lub zdrowia.

Ciała obce większe niż 2 cm lub posiadające ostre kształty może zatrzymać się na różnych odcinkach przewodu pokarmowego i dawać objawy, takie jak: brak apetytu, problemy z przełykaniem, bóle brzucha, płaczliwość czy nadmierne wydzielanie śliny. Ponadto rodzice mogą zauważyć problemy z oddychaniem, kaszel lub duszności.

Proszę więc obserwować córkę i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podobne pytania znajdują się pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sprawdzic-czy-dziecko-polknelo-plastik, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-gdy-dziecko-polknelo-lisc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-ze-dziecko-po-polknieciu-baterii-nie-wykazuje-zadnych-objawow-4-doby-pozniej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.