Co mam robić po połknięciu małej kości?

Dzień dobry, wydaje mi się, że dziś przy jedzeniu obiadu połknęłam małą kość z tuszki królika, taką na 4-5 cm długą. Nie wiem co mam teraz zrobić, nic mnie nie boli, nie czuję jej, ale obawiam się, czy gdzieś się nie wbije. Jak powinno się postąpić w takiej sytuacji?
KOBIETA, 40 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli po połknięciu kości nie odczuwa Pani żadnych niepokojących dolegliwości, takich jak ból brzucha, wymioty czy biegunka, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kość została przełknięta bezpiecznie i nie zrobiła żadnej szkody. Niemniej jednak, zawsze istnieje ryzyko, że może ona utknąć gdzieś w drogach pokarmowych, szczególnie jeśli jest sporych rozmiarów.

W takiej sytuacji trzeba monitorować samopoczucie i w przypadku wystąpienia objawów niezwłocznie udać się do lekarza. W większości przypadków małe kości są przez nasz organizm usuwane w sposób naturalny bez poważnych konsekwencji. Jeśli odczuwa Pani niepokój związany z tą sytuacją, to warto skonsultować się z lekarzem i zapytać o konieczność wykonania badań obrazowych.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zoladek-strawi-te-kostke,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-polknieciu-kosci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-bol-w-okolicy-watroby-po-polknieciu-kosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.