Jakie są objawy połknięcia szkła?

Witam, mam półtorarocznego syna, przygotowujac mu śniadanie obok talerza stłukła się szklanka, obejrzałam czy nie ma szkła w jego talerzu ale mogłam coś przeoczyć, dlatego moje pytanie jakie mogą wystąpić objawy u dziecka gdyby połknęło jakiś kawałek szkła, łuskę szklana? Jak szybko można takie objawy dostrzec i do jakiego czasu mogą wystąpić? I czy jest możliwe że mały kawałek szkła dziecko wydali samo bez groźnych następstw? Bardzo się martwię bo czytałam że ostry kawałek może utknąć w przewodzie pokarmowym. A ja tak naprawdę nie wiem czy coś połknął, więc nie chce odrazu biec do lekarza. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wszystko zależy od tego, jak duży to był fragment szkła i jak ostre były jego brzegi. Bardzo drobny, niezbyt ostry kawałek szkła może zostać po prostu wydalony co nie wiąże się z żadnymi poważnymi konsekwencjami.

Jeśli natomiast brzeg będzie ostry, a kawałek szkła dużych rozmiarów, to może ono doprowadzić do wystąpienia krwotoku oraz dolegliwości bólowych brzucha. Wówczas proszę jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala.

Jeśli jednak w ciągu kilka dni nie zauważy Pani żadnych niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego, to najprawdopodobniej szkło zostanie wydalone bądź dziecko wcale go nie połknęło.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdują się pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polkniecie-malego-kawalka-szkla,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polkniecie-malych-kawalkow-szkla,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polkniecie-szkla-a-mozliwe-nastepstwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.