Czy ten lek można przyjmować będąc w ciąży?

Witam jestem w 11tyg ciąży dostałam od lekarza lek macmiror500 ale w aptece powiedziano że to antybiotyk i nie powinna go stosować ciężarna teraz się boję i nie wiem czy powinnam go wziC a do lekarza mam dopiero 19maja

Redakcja abcZdrowie

Witam, Macmiror complex to lek zawierający nifuratel i nystatynę, dzięki czemu działa na zakażenia intymne o charakterze grzybiczym, a także bakteryjnym. Jest łagodny dla organizmu – wykazuje działanie miejscowe oraz nie niszczy bakterii kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za właściwe pH pochwy. Producent nie wspomina o możliwym zagrożeniu dla ciężarnych ze strony leku. Proszę stosować się ściśle do zaleceń lekarza – jeśli poinformowała go Pani o ciąży, to może Pani zaaplikować lek bez obaw, w przeciwnym wypadku proszę skontaktować się z lekarzem, z pewnością Panią uspokoi. Warto wiedzieć, że nieleczone infekcje intymne w ciąży stwarzają zagrożenie dla płodu i mogą skutkować przedwczesnym porodem, zaś wiele antybiotyków leczy skutecznie oraz bezpiecznie. Więcej o lekach stosowanych w ciąży w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.