Czy ten lek pomoże przy infekcji 6-letniego dziecka

Czy Neosine pomoże przy infekcji 6-letniego dziecka (podejrzewam wirusowej) czerwone, bolące gardło, mokry katar, kaszel, bez temperatury (drugi dzień objawów). Stosuję: syrop z cebuli i czosnku, sambucol junior, tran, lipomal, neo-angin junior na zmianę z strepsils junior oraz tantum verde. Plus płukanki z soli i inhalacje. Czy jest sens dodatkowo włączyć Neosine?

Lek. Bartosz Szarawarski

Inozyna zawarta w tym preparacie ma działanie immunostymulujące, jednak w dużych badaniach naukowych nie udowodniono skuteczności w zapobieganiu czy leczeniu infekcji wywołanej przez najczęstsze wirusy powodujące infekcje GDO, np. rhinowirusy. Dodatkowo zwrócono uwagę, że przewlekłe stosowanie tego leku - właśnie jako immunomodualtora - może mieć potencjalnie niekorzystne efekty w przyszłości w postaci np. chorób hematologicznych, jednak na to też pewnych dowodów. Objawy, które Pani opisuje są objawami przeziębienia i w większości przypadków jest to choroba samoograniczająca się. Wystarczą leki objawowe ( np. przeciwbólowe) i odpoczynek.