Czy ten test mógł być fałszywy?

Dobry wieczór, mam pewien problem. Kochałam się z chłopakiem jakieś 4 tygodnie temu. Był to mój pierwszy raz, zabezpieczaliśmy się prezerwatywa. Wszystko było okej, ale bardzo panikowałam, bo nie wyobrażam sobie być teraz w ciąży - za wcześnie. Do stosunku doszło w dni niepłodne. Tydzień przed okresem pojawiła mi się ciemna linia na brzuchu ale zniknęła po kilku godzinach. Powiększyły mi się piersi, ale ostatnio też przytyłam, więc może dlatego. Dzisiaj dostałam okres - wszystko w terminie, obfity i bardzo bolesny. Słyszałam jednak, że krwawienie występuje na początku ciąży. Stąd moje pytanie, czy jeżeli wykonałam test kilka dni temu i wyszedł negatywny to mógł on kłamać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw. Pierwszy raz zawsze niesie za sobą wiele emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dodatkowo, młode kobiety niemal zawsze martwią się widmem nieplanowanej ciąży. W tym wypadku – niepotrzebnie. Zarówno zabezpieczenie się prezerwatywą, jak i zbliżenie w dni niepłodne wyklucza ryzyko zapłodnienia. Odsyłam do artykułu, może okazać się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy#ryzyko-ciazy.

Potwierdza to test ciążowy, który Pani wykonała. Obecnie dostępne na rynku testy charakteryzują się dużą czułością i wiele z nich wykrywa hormon beta hCG już po 10-14 dniach od stosunku. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat testów ciążowych: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Krwawienie implantacyjne, które ma Pani na myśli, pojawia się mniej więcej około 7.-12. dnia od zapłodnienia, choć nie u każdej kobiety. Jest to niewielkie plamienie powstałe wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego podczas implantacji zarodka. Zazwyczaj trwa kilka godzin (maksymalnie do kilku dni), jest niebolesne – kobieta nie odczuwa bólu jajników ani skurczów macicy, bardzo często nawet nie odnotowuje wystąpienia plamienia implantacyjnego. U Pani krwawienie było obfite, a dolegliwości jasno wskazują na miesiączkę.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.