Czy testy ciążowe mogą się jednak mylić?

Witam. Miesiączkę ostatnia miałam 18 lutego Współżyliśmy z mężem bez zabezpieczenia. Cykle mam regularnie co 28/29 dni. Jutro juz mija tydzień od spodziewanej miesiączki. Robiłam dwa testy ciążowe jednak ona dają wynik negatywny. Czy mogą się mylić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik testu ciążowego jest wiarygodny w dniu spodziewanej miesiączki lub po 10-14 dniach od ewentualnego zapłodnienia. Testy różnią się jednak między sobą czułością, co oznacza, że niektóre z nich są wiarygodne po dłuższym czasie. W tym celu trzeba sugerować się informacjami udostępnianymi przez producenta na ulotce.

Zdarzają się przypadki zafałszowania wyniku testu ciążowego. Test może być fałszywie dodatni u kobiet przyjmujących antydepresanty, zastrzyki hormonalne bądź silne leki przeciwbólowe, a także u osób cierpiących na choroby nerek i tarczycy. Natomiast przyczyną fałszywie negatywnego testu ciążowego mogą być testy wykonane po terminie przydatności, testy wykonane zbyt wcześnie lub niezgodnie z zaleceniami producenta.

Testy ciążowe dostępne w aptekach zazwyczaj cechują się ponad 90-procentową skutecznością. Zawsze pozostaje więc kilkuprocentowy margines błędu i szansa na ciążę. W tym celu warto wykonać badanie laboratoryjne oznaczające poziom beta-HCG, które jest bardziej miarodajne. Daje ono wiarygodny wynik już tydzień po odbytym stosunku.

O tym, kiedy wykonać test ciążowy dowie się Pani również z naszego artykułu dostępnego poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.