Czy test ciążowy trzy dni po spodziewanej miesiączce jest wiarygodny?

Czy test ciążowy 3 dni po spodziewanej miesiączce jest wiarygodny? (negatywny)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, test ciążowy wykonany minimum po 14 dniach od stosunku jest wiarygodny, a z każdym kolejnym dniem spada ryzyko, że test wskazuje wynik fałszywie negatywny.

Więcej na temat tego, kiedy wykonać test ciążowy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Oczywiście warto pamiętać, że gwarancją poprawnego wskazania testu ciążowego jest stosowanie się do wytycznych producenta – najlepiej wykonać test ciążowy domowego użytku, wykorzystując do tego poranny mocz oraz pamiętać o odczytaniu wyniku po dokładnym odmierzeniu czasu.

Jeżeli jednak wynik testu pozostaje dla Pani wątpliwy, może Pani wykonać badanie laboratoryjne na oznaczenie poziomu beta hCG we krwi, które wyklucza jakiekolwiek ryzyko pomyłki.

Jeżeli Pani zmartwieniem jest brak miesiączki, być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.