Czy Tetralysal zaburzył okres?

2 tygodnie temu zakończyłam miesięczną kurację antybiotykiem na trądzik- Tetralysal. W czasie brania antybiotyku nie pojawiła mi się miesiączka. Dziś mija 40 dzień opóźnienia. Czy może być to spowodowane ingerencją właśnie tego leku? Ciąża wykluczona, inne czynniki też.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent leku Tetralysal nie podaje informacji, które mówiłyby o zaburzeniach miesiączkowania w trakcie jego stosowania. Najprawdopodobniej więc lek ten nie ma związku ze spóźniającą się miesiączką.

Opóźnienia w miesiączkowaniu mogą występować z różnych powodów. Wpływają na nie sytuacje stresowe, wyjazdy, odchudzanie, ale też infekcje. Zazwyczaj jednak takie opóźnienia wynoszą zaledwie kilka dni. W Pani przypadku minęło już 40 dni. To długo, dlatego zachęcamy do wizyty u ginekologa.

Konieczne jest wykonanie badania, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Brak okresu może być bowiem związany nie tylko z ciążą, ale również z zaburzeniami hormonalnymi lub nieprawidłowościami, które można wykryć podczas badania u ginekologa.

Najczęstsze przyczyny braku okresu opisane zostały w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.