Co robić z brakiem okresu u 24-latki?

Miesiączka spóźnia mi się już 2 tygodnie. Ciąża jest wykluczona-stusunek tylko raz, i kilka negatywnych testów w odstępach czasowych, w tym pierwszy 3.5 tygodnia po stosunku. Miałam kilka dni taki brązowawy śluz, który normalnie często się u mnie pojawia 2-3 dni przed miesiączką, ale tym razem krwawienie jako takie nie nastało. Czy to plamienie to był skąpy okres? Kiedy powinnam udać się do lekarza? Jeszcze poczekać czy od razu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani udać się do ginekologa już teraz, zwłaszcza, jeśli takie opóźnienie miesiączki wystąpiło u Pani po raz pierwszy.

Przyczyną braku menstruacji może być nie tylko ciąża, którą Pani wykluczyła, ale również wiele różnych nieprawidłowości. Bardzo często za brak okresu odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne, które można wyrównać poprzez odpowiednie leczenie.

Zaburzenia miesiączkowania pojawiają się w przypadku zespołu policystycznych jajników, chorób tarczycy, torbieli na jajnikach czy mięśniaków macicy. Dobrze więc by było, żeby lekarz wykluczył lub potwierdził powyższe nieprawidłowości.

Proszę pamiętać, że czasem brak okresu związany jest również z odchudzaniem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub występuje na skutek stresu.

Temat ten został poruszony w jednym z naszych artykułów pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.