Czy to faktycznie depresja może dezorganizować mi życie?

Mam 19 lat i od kilku miesięcy uczę się na technika farmaceutycznego. Już od dawna dostrzegam, że mam problem. Jestem prawie pewna, że mam depresję, bo wiele na ten temat czytałam i wszystko się zgadza. Nie mam stwierdzonej przez lekarza depresji. Chciałabym uzyskać odpowiedź co mam robić, bo czuję, że nie mam kontroli nad własnym życiem. Ostatnio najbardziej martwi mnie fakt, że potwornie nie potrafię się skoncentrować i skupić. Nie umiem się już uczyć. Kiedyś byłam bardzo dobra uczennicą, ale w liceum było coraz gorzej, przestałam się uczyć - nie miałam najgorszych ocen, ale wiem, że było mnie stać na lepiej. Do matury w ogóle się nie uczyłam. Zdałam też nie najgorzej, bo dzięki wiadomościom ogólnym. W głowie mam chaos, tysiące rozbieganych myśli. Nawet teraz nie potrafię wyjaśnić o co mi chodzi. Zmierzam do tego, że mój kierunek wymaga nauki, ale też podoba mi się gdzieś głębiej - to naprawdę wiele, bo przed matura nie wiedziałam na co mam iść. Nie umiem podejmować decyzji, mam jakąś blokadę w umyśle, że nauka jest trudna, wyczerpująca. Boję się jej jakoś, bo wiem, że się szybko nuże. Potrafię jedno zdanie czytać 15 minut i go nie rozumieć, bo myśli mi odbiegają. Co mam robić? Bardzo chciałabym skończyć tę szkołę, ale nie mam siły się uczyć. Naukę odkładam do momentu kryzysowego, kiedy jest już za późno. Nie potrafię się wziąć w kupę, pozbierać - zamiast na naukę, marnuję czas oglądaniem filmów, grą na gitarze i tak w kółko spędzam dzień. Co mam zrobić? To jest tylko jeden aspekt mojego beznadziejnego życia, czuję się zdesperowana.

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości nie wskazują na depresję. Jeśli jednak sądzi Pani, że problemy, jakie Panią dotknęły mogą być spowodowane rozwojem zaburzeń depresyjnych, to należy sprawdzić to u lekarza psychiatry. Lekarz będzie mógł zdiagnozować Pani problem.
Sądzę jednak, że Pani problemy związane są ze zmianą sytuacji. Dopiero rozpoczęła Pani studia na wymagającym kierunku. Pierwsze miesiące są czasem adaptacji do nowych warunków i wymagań na uczelni. Taka sytuacja wywołuje stres i może powodować lęk. Warto, żeby skonsultowała się Pani także z psychologiem. Nad Pani problemami warto popracować ze specjalistą. Będzie to możliwość rozwiązania trudności i poprawy Pani samopoczucia.

Pozdrawiam

Trudności, które Pani opisuje mogą być spowodowane przez różne zaburzenia. Aby móc postawić diagnozę czy jest to, czy też nie jest depresja, konieczna jest diagnoza psychiatryczna lub psychologiczna. Doświadczony specjalista rozezna się w Pani sytuacji i będzie potrafił określić problem, oraz pomóc Pani z nim sobie poradzić.
Brak poczucia kontroli nad własnym życiem, oraz nieodczuwanie satysfakcji sprawiają, że czuje Pani bardzo duży dyskomfort, napięcie, przez które nie może się Pani skupić na nauce. Zastanawia mnie, gdzie nauczyła się Pani, że nauka jest trudna i wyczerpująca? W jakich okolicznościach się to stało? Ten i wiele innych aspektów wymagają dokładnego zbadania, poznania, oraz opracowania strategii jak sobie z nimi radzić.
Na chwilę obecną przede wszystkim proszę nie obwiniać siebie za to, że nie uczy się Pani tyle, ile by Pani chciała. Proszę pozwolić sobie grać na gitarze i oglądać filmy- to naturalne, że ludzie potrzebują spędzać czas w sposób atrakcyjny. Jest to konieczne dla równowagi psychicznej. Obwiniając się, że za mało Pani robi, za mało się uczy i krytykując za sprawianie sobie przyjemności wzbudza w sobie Pani napięcie. Pod wpływem odczuwanego napięcia nie jest Pani się skupić na nauce. Rozładowuje je Pani oglądając filmy i grając na gitarze, za co karze się Pani i napięcie znowu wzrasta. To mechanizm błędnego koła, musi go Pani przerwać. Proszę nagrodzić się za chociaż chwilę nauki. Nawet jeśli w ciągu całego dnia uda się Pani zmotywować do 15 minut wysiłku intelektualnego już zasługuje Pani na nagrodę! Gorąco polecam także podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie!

https://www.facebook.com/Psychoterapeuta-Tytus-Dziewięcki-1877615175796797/