Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to grzybica pochwy i jak ją wyleczyć?

Mam 17 lat. Od razu mówię, że nie mam odwagi na pójście do ginekologa. Od jakiegoś roku czy dwóch co jakiś czas pojawia się coś, co ponoć jest grzybicą pochwy. Szukając w internecie znalazłam, że te objawy: świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy też upławy, są obecne przy grzybicy pochwy. Tylko nie bardzo wiem jak mogłabym się nią "zarazić" obcisłej bielizny nie noszę i nie uprawiam seksu z mężczyzną (jestem lesbijką). Skąd więc mogła się u mnie wziąć? Możliwe, że przez masturbację? Smaruję maścią Klotrimazol. Za każdym razem przechodzi na jakiś czas gdy posmaruję, jednak na początku swędzi jeszcze bardziej niż wcześniej. Czym to może być spowodowane? Czy grzybica pochwy, może sprawiać iż łechtaczka jest powiększona, zaczerwieniona i boli? Czy mogę na własną rękę leczyć się Klotrimazolem (maścią i tabletkami, które znalazłam w domu)? Czy można masturbować się mając grzybicę pochwy? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować infekcję grzybiczą pochwy i sromu. Aby potwierdzić to podejrzenie konieczne jest badanie ginekologiczne.
Infekcja ta najczęściej tworzy się z powodu osłabienia odporności po stosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum, chorób przewlekłych np. cukrzyca i nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych. Do infekcji drożdżakowej może także dochodzić na skutek przeniesienia patogenów drogą płciową, jednakże nie jest to dominująca przyczyna.

Preparaty miejscowe będące pochodną imidazolową wykazują umiarkowaną skuteczność przeciwgrzybiczą i często nie wystarczają do pełnego wyleczenia. Leczenie ogólne jest leczeniem optymalnym, ale może zostać zlecone przez lekarza po właściwym rozpoznaniu.

Powiększenie łechtaczki może być spowodowane stanem zapalnym sromu jak również masturbacją.
Masturbacja może powodować podrażnienia sprzyjające utrzymywaniu się stanu zapalnego i powstawaniu objawów infekcji.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy