Czy stosować maści lub globulki?

Dzień dobry, nad łechtaczką pękła mi skóra. Odczuwam pieczenie i świąd. Czy stosować maści lub globulki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o leczeniu powinien zadecydować ginekolog bądź dermatolog – maści i globulki mogą mieć różne działanie, w tym przeciwgrzybicze czy antybakteryjne, i dobierane są ściśle według zaleceń specjalisty.

Dolegliwość, o której Pani pisze może mieć etiologię grzybiczą – najczęściej schorzeniu temu towarzyszy także świąd sromu oraz gęste, serowate upławy, lecz niekiedy choroba manifestuje się tylko pękaniem naskórka. Bez recepty może Pani zastosować maść przeciwgrzybiczą, zawierającą klotrymazol.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Ponieważ pękanie skóry okolic intymnych może świadczyć także o reakcji alergicznej, podrażnieniu skóry po goleniu czy pojawić się wskutek noszenia obcisłej czy syntetycznej bielizny, to może Pani również zastosować łagodne środki myjące, a do prania ubrań wybrać proszek hipoalergiczny.

Warto zwrócić również uwagę na dietę – wskazane byłoby zrezygnowanie ze słodyczy (w tym także z dużej ilości owoców), a także uzupełnienie witamin z grupy B oraz A. Może Pani także spróbować zastosować probiotyk ginekologiczny – najlepiej w formie żelu do smarowania skóry.

Więcej na temat roli probiotyków w leczeniu infekcji intymnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Jeżeli jednak dolegliwości nie ustąpią lub wręcz nasilą się, wskazana byłaby niezwłoczna wizyta u specjalisty. Niestety również szereg chorób może manifestować się przez pękanie okolic sromu, w tym liszaj.

O innych przyczynach dolegliwości tego typu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-sromu-przyczyny-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.