Co może znaczyć takie swędzenie sromu?

Często odczuwam swędzenie sromu . Bez żadnych upławów pomagają niektóre maści lecz za jakąś czas znowu to samo .chemia wszystko hipoalergiczne .co robić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pani, jakiego rodzaju maści Pani stosuje – ich skuteczność wskazuje na konkretne źródło problemu.

Najczęściej za swędzenie sromu odpowiedzialna jest reakcja alergiczna, podrażnienie (np. wkładkami higienicznymi, syntetyczną lub ciasną bielizną) lub grzybica pochwy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-przyczyny-choroby.

Sugeruję skonsultowanie się z ginekologiem – posiew z pochwy może pomóc w ustaleniu czy źródłem świądu jest infekcja, a jeżeli tak – wskaże również z jakim patogenem ma Pani do czynienia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaja-infekcje-intymne-u-kobiet.

Warto również rozważyć stosowanie probiotyków ginekologicznych – jeżeli Pani problemem są nawracające infekcje intymne, to warto zadbać o właściwe pH pochwy, które powinno zniwelować ten problem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.