Czy to grzybica spowodowana przez antybiotyk?

Prawie dwa tygodnie temu zachorowałem. Gorączka, ból gardła, katar. Wyczekałem jeden dzień i z racji zbliżających się Świąt nie chciałem dłużej czekać. Wybrałem się do lekarza. Specjalista przepisał mi antybiotyk. Łykałem tabletki dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez kilka dni. Gdy tylko poczułem się lepiej odstawiłem lek. Kilka dni temu na żołędziu czułem tak jakby swędzenie. Na początku nie przeszkadzało mi to, ponieważ nie było to dokuczające.Swędzenie następowało kilka razy i ustępowało. Podczas kąpieli, obciągnąłem w dół napletek. Zauważyłem lepką, żółtą wydzielinę na całej powierzchni żołędzia o niezbyt przyjemnej woni. Mało tego. Na skórze, na penisie która otacza żołądź wyschła skóra, która mnie strasznie piecze. Mam problem nawet podczas oddawania moczu, podczas zsuwania bielizny, ponieważ każde otarcie o owe miejsce sprawia mi ból. Domyślam się co może być przyczyną tej dolegliwości. Problem tkwi w antybiotyku. Przeczytałem wiadomość na ulotce o możliwych działaniach niepożądanych. Jest tam zawarte zdanie, że o możliwości wystąpienia skórnych reakcji alergicznych - wysypka, pokrzywka, świąd. Dodam, że wymienione objawy wystąpiły po odstawieniu antybiotyku dnia 24.12 a objawy pojawiły się jakieś 3-4 dni temu. Nie chcę iść do lekarza. Chciałbym się dowiedzieć jak domowymi sposobami mogę zwalczyć swoje dolegliwości. Dodam, że jestem alergikiem (kurz,roztocze,pierze).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antybiotyki o szerokim spektrum mogą prowadzić do wyjałowienia pewnych części organizmu np żołędzia, przewodu pokarmowego, co może skutkować nadmiernym namnożeniem kolonii drożdżaków i przez to grzybicą. Dlatego podczas każdej antybiotykoterapii o szerokim spektrum wskazane jest doustne stosowanie żywych kultur bakterii czy to w przetworach mlecznych czy też w kapsułkach.

W opisanej sytuacji przyczyną dolegliwości może być grzybica, wskazuje na to wywiad jak i objawy.
Nie można wykluczyć także podłoża alergicznego w przypadku dodatniego wywiadu, jednakże  najczęściej uczulającymi antybiotykami są penicyliny. Cefalosporyny rzadko powodują odczyny alergiczne. Poza tym podczas stosowania antybiotyków kuracja powinna trwać tyle ile zalecił lekarz (w zależności od rodzaju preparatu), zapobiega to rozwojowi lekooporności u bakterii.

Leczenie grzybicy żołędzia można rozpocząć od preparatu miejscowego dostępnego w aptekach bez recepty (klotrimazol). Jest to lek wykazujący umiarkowane działanie przeciwgrzybicze, stąd jeśli po tygodniu stosowania nie dojdzie do całkowitego ustąpienia objawów wówczas należy skonsultować problem z lekarzem dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl