Czy to jest normalne, że proteza się rusza?

Witam. Tydzien temu odebralam protezy szkieletowe acronowe . Gorna proteza nie trzyma sie z jednej strony i opada - na koncowym zebie jest tylko jeden zaczep i wydaje mi sie ze on wcale nie trzyma protezy - proby jedzenia koncza sie na tym ze proteza sie zsuwa i caly czas musze ja poprawiac .... od tego przesuwania boli mnie zab na ktorym ona sie opiera . Czy to jest normalne ze ona sie tak rusza ? Opada nawet przy mowieniu ! Moge ja sobie sciagnac jezykiem ! ... Dentystka twierdzi ze mam ja " przyssac" ale moja poprzednia proteza trzymala sie bez " przysysania" . Mam sie zgodzic na taka proteze czy wymagac poprawy ? Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Dzień dobry,
Protezy nie powinny tak się ruszać ,ani tym bardziej dać zdjąć językiem(chyba,że są stare i wyrobione). Do nowych protez jama ustna też musi przywyknąć,więc powinna Pani poczekać około miesiąc na ułożenie się protez w ustach. Jeśli nic się nie zmieni,myślę,że konieczna będzie ich korekta......
Pozdrawiam.

Proteza zębowa powinna być dopasowana tak, by idealnie przylegała do zgryzu pacjenta i nie przeszkadzała w ustach. Źle dopasowana proteza nie spełnia bowiem swojej funkcji, niewygodnie się je, żuje pokarm czy mówi, do tego pacjent obawia się i stresuje, że wypadnie, może również podrażniać język, dziąsła oraz policzki. Proteza acronowa to hybryda cech protezy akrylowej z protezą nylonową, czyli z jednej strony powinna być wytrzymała, z drugiej elastyczna. Oczywiście, poszczególne protezy nieco różnią się od siebie, szczególnie jeśli są wykonane na nowo i może być to kwestia przyzwyczajenia. Jeśli jednak dyskomfort w najbliższym czasie nie minie, a proteza dalej będzie się zsuwać i źle funkcjonować, to powinna wrócić Pani do stomatologa, który zlecił jej wykonanie, zgłosić ten problem i prosić o poprawkę.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl