Czy to jest plamienie zwiastujące okres?

POMOCY! Miałam dostać okresu 2 czerwca, ale się nie pojawił. Przez te kilka dni odczuwałam ból brzucha i kłucie jajników jak na okres. Dopiero 5 czerwca dostałam coś w rodzaju plamienia (delikatne brązowe "nitki"), na tyle delikatne, że nie musiałam zakładać Wkładki czy Podpaski. Dziś (6 czerwiec) raz to plamienie było, raz nie, w końcu pojawiła się odrobina ciemnoczerwonej krwi i potem znowu nic nie było i tak wkoło. Dodatkowo wieczorem doszło delikatne kłucie jajników. Dodam, że zazwyczaj mój okres zaczyna się brązowym plamieniem, które w tym samym dniu, ewentualnie na drugi dzień zmieniał się w normalne krwawienie i jest ono dość obfite. Co to może być? Czy to jest plamienie zwiastujące okres? Czy może być to ciąża? (Miałam sytuację, 25 maja w 21 dzień cyklu, gdzie dotykałam penisa chłopaka, na którym był preejakulat, a w międzyczasie dotknęłam łóżka i najprawdopodobniej suchą już ręką dotykałam się po łechtaczce). Czy w takim przypadku mogę wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną z nowego opakowania czy czekać na większe krwawienie?
KOBIETA, 22 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu problemu trudno jest zweryfikować, z czego mogą wynikać te zaburzenia okresu. Jeżeli podejrzewa Pani, że w czasie zbliżenia z partnerem mogło dojść do zapłodnienia, warto upewnić się, robiąc test ciążowy. Może Pani sięgnąć po domowy test z moczu dostępny w drogeriach i aptekach. Z jego wykonaniem najlepiej jednak odczekać do następnej miesiączki, aby wynik był wiarygodny. Jedną z opcji jest również wykonanie badania z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa w laboratorium. Jeżeli badania te nie potwierdzą ciąży, należy szukać innych przyczyn tego stanu.

Wbrew pozorom na zaburzenia miesiączkowania może wpływać nie tylko możliwe zapłodnienie, ale też wiele innych czynników, zaczynając od złej diety, przez stres czy zmiany klimatu. Problemy z okresem mogą wynikać też z różnych zaburzeń hormonalnych. W tej sytuacji warto byłoby przebadać się również w tym zakresie. Zdarza się, że taki problem jest spowodowany również różnymi schorzeniami w obrębie narządów intymnych. Aby to sprawdzić, niezbędna jest wizyta u ginekologa oraz wykonanie badania USG. Stosowanie tabletek należy omówić ze swoim lekarzem.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu zawierające informacje na temat braku okresu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Warto też zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-przy-braku-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-braku-okresu-poza-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.