Czy to mogą być objawy nerwicy u 23-latka?

Witam, mój problem zaczął się parę lat temu. Dostałam nagłego ataku paniki, duszność, szybkie bicie serca, trzęsienie się, poty. Po jakimś czasie o tym zapomniałam, ale wróciło po 3/4 latach z większą siłą. Wtedy postanowiłam zrobić badania. Zrobiłam m.in EKG serca, Holter, USG serca, tarczycę, krew, mocz, USG węzłów chłonnych i nic nie pokazało, jestem zdrowa. Po paru miesiącach się uspokoiło, ale jak można przewidzieć powróciło. Często mam takie epizody. Przez to rzuciłam szkołę, bo bałam się, ze dostanę ataku w autobusie, albo na lekcjach. Aktualnie ataki znowu do mnie wróciły po ok. 5 latach. Pracuję i dojeżdżam autobusem, więc wydaje mi się, że powróciły od tego momentu kiedy zaczęłam jeździć ponownie autobusami. A muszę jeździć ok. 40 minut w jedną stronę, czasami są korki i wtedy dostaję ataku duszności i próbuję złapać głęboki oddech, trzęsę się, pocę, mam gulę w gardle. Ogólnie gula w gardle towarzyszy mi prawie cały czas. Mam takie uczucie jakby lewa strona gardła była cały czas zapchana. Do tego ostatnio doszło budzenie się w nocy z problemem z oddychaniem, nie wiem czy to nie jest bezdech senny. Nie wiem co mam już robić, czy powtarzać badania czy iść na terapię, ponieważ lekarz powiedział, że może to być nerwica. Jestem osobą bardzo nerwową, strasznie się wszystkim przejmuję i jestem wrażliwa. Nie palę od pewnego czasu, bo boję się, że może też przez palenie mam te duszności, mam 23 lata.

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś