Czy to mogą być objawy schizofrenii?

Witam. Moja mama ma chyba objawy schizofremii, zauważyłem, że ostatnio sie inaczej zachowuje. Jak ją przepytuje z sytuacji które wydarzyły się nie dawno (tydzień lub 2 dni temu) to mama się długo zastanawia (około 30 sekund, aby mama odpowiedziała to musze jej dać głębsze wskazówki aby sobie przypomniała), gdy próbuje mi cos powiedzieć to się tak jakby jąka. Jak jej zacząłem mówić o tym jak sie zachowuje to zaczeła się tłumaczyć w stylu typu, iż nie ma schizofremii po czym dziwnie sie zaśmiała i poszła do komputera , Mama ma 41 lat, choruje na cukrzyce t.2 i ma nadciśnienie. Wiem to, bo mama jakoś miesiąc temu mi przywiesiła karteczke jak sama powiedziała "gdyby coś mi sie kiedyś stało" tak jakby wiedziała, że coś jest z nią nie tak. Czy wygląda to na schizofremie i czy powinienem się obawiać jeśli jest to schizofremia czy jakaś inna choroba to gdzie mógłbym z nią z tym pójść, do jakiego lekarza?

Witam Pana,

rozumiem, że martwi się Pan o zdrowie mamy, zachęcam Pana do szczerej rozmowy z mamą, proszę zapytać o jej zdrowie, porozmawiać szczerze o tym, mama też poczuje się bardziej komfortowo, będzie zrozumiana przez Pana, poczuje się bezpieczniej. Cukrzyca jest chorobą o zróżnicowanym przebiegu klinicznym, hiperglikemia oraz zaburzenia metaboliczne mogą doprowadzić do uszkodzenia, zaburzeń funkcji oraz niewydolności wielu narządów organizmu; oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych, układu nerwowego. Choroba i sam jej przebieg może być czynnikiem stresu, reakcji lękowych, zaburzeń depresyjnych. Nasilające się z wiekiem zmiany miażdżycowe oraz często występujące stany hiperglikemii i hipoglikemii zwiększają ryzyko wystąpienia zespołów otępiennych i zaburzeń funkcji poznawczych, w związku z tym proszę porozmawiać z mamą. Dobrze ustabilizowana cukrzyca ma łagodny przebieg. W razie potrzeby, można wezwać pogotowie, lekarza rodzinnego lub udać się na wizytę do poradni.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś