Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Witam, mam 18 lat, od około pół roku mam problemy jelitowe, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, miałam robioną gastroskopie - lekki stan zapalny w dwunastnicy, przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego przepony, badanie kalprotektyny - 18, morfologia w normie, monocyty lekko podniesione, czy jest możliwość że mam wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
KOBIETA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Chusta lekarska - opatrunek klatki piersiowej

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć klatkę piersiową za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

z informacji wynika, że lekarz zdiagnozował u Pani przepuklinę wślizgową roztworu przełykowego przepony oraz lekki stan zapalny dwunastnicy, który jest schorzeniem początkowego odcinka jelita cienkiego. Zapalenie dwunastnicy, najczęściej wywołuje bakteria Helicobacter pylori. Niezależnie od czynnika, który spowodował zapalenie, bardzo ważna jest lekkostrawna dieta. Na czas leczenia pacjent powinien zrezygnować z alkoholu, papierosów i kawy. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego, chory może mieć problem z połykaniem, dokuczają mu wymioty, zgaga oraz bóle w klatce piersiowej. Z racji tego, że wiele objawów występujących w przebiegu tej choroby, towarzyszy również chorobom mięśnia sercowego, należałoby wykonać szereg badań tj. badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, tomografia komputerowa, manometria czy EKG z próbą wysiłkową.Z kolei do najczęstszych objawów związanych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego należy (często krwista) biegunka, ból brzucha, gorączka, a nawet zmniejszenie masy ciała. Podejrzewając wrzodziejące zapalenie jelita grubego, należy zgłosić się do gastrologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Po rozpoznaniu choroby i ocenie rozległości zmian lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii w warunkach ambulatoryjnych lub leczeniu szpitalnym.Warto również sięgnąć do naszych artykułów na temat Pani dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

https://zywienie.abczdrowie.pl/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/dwunastnica

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy na portalu abcZdrowie na temat podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-ciagle-biegunke

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-wskazywac-na-wzjgPrzypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy