Czy to może być Zespół Tourette'a?

Dzień dobry, Jestem mamą 10 letniego chłopca.Niepokoi mnie jego zachowanie. Po 5 roku życia u syna pojawiły się mimowolne tiki. Na początku było to mruganie powiekami. W tej chwili tikow jest więcej i mają różna formę tj. : mruganie, pufanie nosem, krecenie nosem, trzepanie głową, podrzucanie głową w tył, podnoszenie ramion, podrzucanie mięśni brzucha, pstrykanie palcami obu dłoni, prostowanie obu rak w łokciach-jakby chciał usunąć napięcie. Tiki wokalne: obecnie gwizdanie-poprzez wciągnięcie powietrza, wcześniej piskanie, chrząkanie, wrzasniecie(obecnie) na całe gardło i wraz z tym występuje energia w postaci "startu" i biegu(tylko w domu i ewentualnie na podwórku). Syn bardzo się tego wstydzi. Dostaje z tego powodu, dość często uwagi (za gwizdnięcia lub kompulsywne cięcie nożyczkami papieru podczas lekcji). W parze z tym u syna występuje dysleksja. Jest również ruchliwy, nie potrafi spokojnie "wysiedzieć" 45 minut lekcji. Nie jest agresywny w stosunku do innych, jest lubiany i wyróżnia się na tle klasy wiedzą ogólna. Syn w dzieciństwie (1,5 roku) przeszedł infekcje wywołaną paciorkowcem. Obawiam się, że jest to Zespół Tourette'a

Dzień dobry, proszę udać się do psychologa dziecięcego. Potrzebne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy. Objawy, które Pani opisuje są istotne, rozumiem, że zakłócają codzienne funkcjonowanie, a mają prawdopodobnie podłoże lękowe. Bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia jak najszybciej, tak, by Pani syn mógł się dalej prawidłowo rozwijać i wykorzystać swój potencjał.

Witam Panią,
Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po zbadaniu i obejrzeniu dziecka, skieruje go do odpowiedniego specjalisty. Ponieważ Pani dziecko powinno być pod stałą kontrolą lekarską. Można też skierować swoje kroki do psychoterapeuty. Pozdrawiam, Alicja Jankowska