Czy to może występować na tle nerwowym?

Witam, mam 35 lat od czerwca, boli mnie pod lewym żebrem ( uczucie kolki ) bóle pojawiają się co jakiś czas. Do tego dochodzą jakby skurcze z lewej strony klatki piersiowej. Zauważyłam także pod lewą piersią jakby na wysokości slotu słonecznego lekkie zgrubienie? Może to jest jakby spuchnięcia tego miejsca. Co miesiąc robię morfologię i wszelkie badania. Morfologia, mocz, chlorki, próby wątrobowe, próby trzustkowe Wit. D3 , tarczyca z- dobrze ;) witamina B12 lekki niedobór byl- dostaje raz w tygodniu zastrzyk i się podniosła. Mam tazne podwyższony kwas moczowy, nie znacznie i on ( 21 ) byłam na USG jamy brzusznej dwa razy i było wszystko w porządku. Czy to może być na tle nerwowym? Mam także problemy z kręgosłupem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. Nie wspomniała Pani jednak, dlaczego badania diagnostyczne wykonywane są tak często, tzn. raz w miesiącu. Czy są to badania zlecane przez lekarza? Istotne jest również, czy występują u Pani pewne choroby przewlekłe, które wymagałyby częstego powtarzania badań.

Analizując natomiast opisane przez Panią dolegliwości, można by przypuszczać, że takie bóle i dyskomfort mogą mieć podłoże emocjonalne i występować na tle nerwowym. Typowy „kolkowy” ból w lewej części żeber mógłby świadczyć o pewnym rodzaju nerwicy, prawdopodobnie lękowej. Może ona rozwijać się w wyniku przeżytej traumy, zmęczenia, przewlekłego stresu, czy niewyjaśnionego lęku, na przykład o swoje zdrowie.

Oczywiście w pierwszej kolejności warto by było wykluczyć choroby somatyczne, jako przyczynę objawów bólowych. W takim postępowaniu należałoby wykonać między innymi echo serca, czy RTG klatki piersiowej. Niezbędna też mogłaby okazać się konsultacja z lekarzem neurologiem, aby dokładnie zbadać kręgosłup i ustalić przyczynę takich dolegliwości bólowych.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lewym-zebrem-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.