Czy to może występować na tle nerwowym?
Witam, mam 35 lat od czerwca, boli mnie pod lewym żebrem ( uczucie kolki ) bóle pojawiają się co jakiś czas. Do tego dochodzą jakby skurcze z lewej strony klatki piersiowej. Zauważyłam także pod lewą piersią jakby na wysokości slotu słonecznego lekkie zgrubienie? Może to jest jakby spuchnięcia tego miejsca. Co miesiąc robię morfologię i wszelkie badania. Morfologia, mocz, chlorki, próby wątrobowe, próby trzustkowe Wit. D3 , tarczyca z- dobrze ;) witamina B12 lekki niedobór byl- dostaje raz w tygodniu zastrzyk i się podniosła. Mam tazne podwyższony kwas moczowy, nie znacznie i on ( 21 ) byłam na USG jamy brzusznej dwa razy i było wszystko w porządku. Czy to może być na tle nerwowym? Mam także problemy z kręgosłupem.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. Nie wspomniała Pani jednak, dlaczego badania diagnostyczne wykonywane są tak często, tzn. raz w miesiącu. Czy są to badania zlecane przez lekarza? Istotne jest również, czy występują u Pani pewne choroby przewlekłe, które wymagałyby częstego powtarzania badań.
Analizując natomiast opisane przez Panią dolegliwości, można by przypuszczać, że takie bóle i dyskomfort mogą mieć podłoże emocjonalne i występować na tle nerwowym. Typowy „kolkowy” ból w lewej części żeber mógłby świadczyć o pewnym rodzaju nerwicy, prawdopodobnie lękowej. Może ona rozwijać się w wyniku przeżytej traumy, zmęczenia, przewlekłego stresu, czy niewyjaśnionego lęku, na przykład o swoje zdrowie.
Oczywiście w pierwszej kolejności warto by było wykluczyć choroby somatyczne, jako przyczynę objawów bólowych. W takim postępowaniu należałoby wykonać między innymi echo serca, czy RTG klatki piersiowej. Niezbędna też mogłaby okazać się konsultacja z lekarzem neurologiem, aby dokładnie zbadać kręgosłup i ustalić przyczynę takich dolegliwości bólowych.
Życzymy Pani lepszego samopoczucia!
Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lewym-zebrem-przyczyny-objawy-leczenie