Czy to możliwe, że po trzech latach pojawił się taki problem?

Dzień dobry. Chce dostać się do wojska. Dzisiaj miałem przeprowadzane Echo serca. Lekarz który wykonywał badanie opisał, że mam śladową niedomykalność mitralną, małą aortalną i małą trójdzielną, dodatkowo mam poszerzoną aortę wstępującą (39mm), łuk aorty - 31mm. Problem polega na tym, że 3 lata temu przechodziłem taką samą komisje lekarską i nic nie było mowy o poszerzeniu aorty i o niedomykalności aortalnej (o mitralnej i trójdzielnej wiedziałem). Czy jest to możliwe by w niecałe 3 lata (nawet 2,5) mogło coś takiego powstać? I czy warto iść z tym to kardiologa? Nie powiem, że się trochę zestresowałem ponieważ taka wada dyskwalifikuje z podjęcia służby jako żołnierz.

Tak, jest taka możliwość i przypadku w Pana niedomykalność zastawki aortalnej wynika prawdopodobnie z poszerzenia pierścienia aortalnego. Powinien być Pan pod stałą opieką kardiologa i systematycznie oceniać wymiar jam serca, aorty oraz funkcje zastawek.