Czy to normalne, że po tych lekach okres trwa już 11 dni?

Witam. Przez kilka miesięcy nie miałam okresu. Lekarka przepisała mi duphaston,kazała brać go przez 10 dni. Okres się pojawił ale trwa juz 11 dzień,czy to normalne? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Zawsze mój okres trwał max 7 dni.Biorę też tabletki antykoncepcyjne Orlifique,jeśli to ma jakieś znaczenie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn przedłużającego się okresu jest wiele. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być schorzenia narządów rodnych lub inne choroby ogólnoustrojowe (np. zaburzenia krzepnięcia krwi). Zdarza się również, że winnym problemów są zaburzenia hormonalne lub stany zapalne.

W Pani przypadku taka sytuacja może być też spowodowana efektem ubocznym przyjmowania leków. Substancje takie jak duphaston, które zawierają dydrogesteron, mogą powodować przedłużające się miesiączki.

W naszym artykule znajdzie Pani więcej informacji o tym preparacie:

https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie

Nie może Pani jednak, bez odpowiednich badań, wykluczać innych przyczyn zbyt długiego okresu. Często zdarza się, że powodem są mięśniaki, polipy lub zmiany nowotworowe, dlatego zalecamy, aby udała się Pani do lekarza ginekologa, który będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę tego problemu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który również może się okazać pomocny w określeniu stanu Pani zdrowia:

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-cyklu-menstruacyjnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.