Czy to normlane, że nie doszło do krwawienia?

Witam, Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje od 4 lat lat, mam tez wysokie tsh powyżej 4,5, normalnie w przerwie pomiędzy aktywnymi tabletkami dostaje normalne krwawienie, nie jest obfite, zaledwie dwa dni, jednak w tym miesiącu „krwawienie” spóźniło mi się jeden dzień i nie było regularnym krwawieniem tylko brązowym śluzem. Odczucia bólowe takie same jak zwykle przy krwawieniu, delikatny ból macicy. W tym miesiącu w 9 dniu przyjmowania tabletek, pominęłam tabletkę, później przyjmowałam przez 3 dni o dobrej porze a następnie gdy zorientowałam się ze pominęłam jedna wzięłam w środku dnia tą zaległa. Na opakowaniu tabletek Yaz jest napisane ze nawet jeśli minęło więcej niż 24 godziny od wzięcia tabletki to i tak nie ma się czego obawiać bo jest to drugi tydzień. Mimo to nie doprowadziliśmy z partnerem do ani jednego wytrysku w pochwie. Czy ciąża jest możliwa? Dodam że jestem tez w stresie, czy to może być normalne ze nie doszło do krwawienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciąża w tej sytuacji jest mało prawdopodobna, natomiast wykluczyć ją można dopiero po wykonaniu testu ciążowego. Z Pani opisu wynika jednak, że krwawienie z odstawienia pojawiło się, z tym że miało nieco inny charakter niż zazwyczaj, co jest przyczyną Pani niepokoju. Warto wiedzieć, że może się zdarzyć, że w cyklu nie wystąpi krwawienie z odstawienia w ogóle, może być również bardziej skąpe, zaś kolor nie świadczy o stanie patologicznym. Wynika to z faktu, że hormony zawarte w pigułce wpływają znacząco na endometrium. Wskutek tego skąpe plamienia oznaczają brak materiału do złuszczenia się z uwagi na zbyt mały przyrost błony śluzowej macicy – jest to zupełnie naturalne i nie powinno budzić obaw. Inną możliwą przyczyną jest utrzymujący się we krwi wysoki poziom hormonów, mimo przerwy w ich zażywaniu – wówczas także krwawienie z odstawienia nie pojawi się. Należy również wziąć pod uwagę fakt pominięcia jednej tabletki w tym cyklu – może to wpłynąć na zaburzenie równowagi hormonalnej. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zamiast-krwawienia-wystapil-brazowy-sluz-co-to-oznacza.

Tak jak wspominałam, sugeruję zacząć od wykluczenia ciąży, a potem spokojnie oczekiwać na kolejne krwawienie z odstawienia. Jeżeli ponownie będzie miało charakter brązowego plamienia, może Pani umówić się na wizytę u ginekologa. Warto również zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się inne niepokojące sygnały związane z pogorszeniem samopoczucia lub wystąpieniem plamień podczas brania pigułek hormonalnych. Więcej o cyklu przy tabletkach antykoncepcyjnych w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.