Czy to objawy nadciśnienia, które powinno się leczyć?

Witam. Mam 26 lat. Zgłosiłam się do kardiologa 21.02 z takimi dolegliwościami (trwają one od 12.02): -duszność w klatce piersiowej -kołatanie serca -kłucie w okolicach serca -wysokie, męczące ciśnienie 12.02 [160/110] na dyżurze nocnym *po 40mg Propranololu --->[144/95/65] *kolejne 40mg propranololu wieczorem [136/75/63] *przez kolejne dni ciśnienie podobne, zwłaszcza wysokie rozkurczowe , sporadycznie brałam propranolol aby zbyć ciśnienie. -uczucie ciśnienia w głowie -drętwienie rąk oraz brak ich czucia z rana po przebudzeniu(problemy z zaciskaniem pięści przez kilka minut). -uczucie stresu w środku -ból góry pleców i karku (często gorący). Wykonane badania przez kardiologa: -Pomiar ciśnienia: 130/90 mmHg -EKG RZM 70/min. Oś pośrednia. Zapis prawidłowy. -USG serca bez odchyleń (komentarz lekarza: jamy serca nieposzerzone, śladowa niedomykalność mitralna, śladowa niedomykalność trójdzielna, Kurczliwość LK prawiodłowa, EF ok. 65%, funkcja rozkurczowa prawidłowa, prawa komorwa kurczy sie dobrze, przepływ płucny prawidłowy, osierdzie prawidłowe), -USG serca ALL POINTS 2D (EDV 58,5ml; ESV 24,8ml; SV 33,7ml, FS 29,6%; EF 57,6%; IVS 38,9%; LVPW% 45,9%; ivs/lvpw 0,834, tapse 22,3mm) Diagnoza: Nerwica Zalecenia: Afobam 0,25 3x1 / 10dni --> psychiatra-->siłownia--> unikanie tłuszczy nasyconych i prawidłowa dieta--> kontrola Cholesterolu za 3 miesiące. Coś o mnie: -kobieta, -26lat, -brak aktywności fizycznej spowodowana ciągłym zmęczeniem i sennością, brak chęci -cholesterol ldl 147, trójglicerydy 111, nie-hdl 170, hdl 49 -od 13.02 odżywiam się zdrowo -od 9.02 nie biorę już tabletek antykoncepcyjnych(brane 7msc.) oraz nie popalam papierosów które paliłam sporadycznie. -guzek prawego płata tarczycy 3mm (hipoechogeniczny- do kontroli co roku- wykryty 14.02) FT4 1,87; TSH w normie -od kilku lat jestem nerwową osobą , byle co mnie irytuje co powoduje gorąco w środku i duszenie w sobie złości. Utrudnia mi to normalne funkcjonowanie, zwłaszcza po ataku z 12.02. Pytanie: Czy moje wyniki serca są prawidłowe? Mimo zapewnień kardiologa, że mam zdrowe serce jak dzwon to mam pewne obawy co do wyników USG 2D, gdyż nie pokrywają się one z normami znalezionymi w internecie. Oraz czy wysokie ciśnienie mi mienie po zmianie trybu życia na aktywny, wizycie u psychoterapeuty, diecie i zażywanych lekach? Czy to nie objawy nadciśnienia, które powinnam leczyć? Kardiolog powiedział, abym nie mierzyła ciśnienia, gdyż sama się nakręcam przez co ono wzrasta. Dodam tylko, że odkąd wyszłam od Kardiologa i biorę leki, to czuję się lepiej i nie mierzę ciśnienia. Chciałabym bez obaw iść na siłownie. Proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Szanowna Pani,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś