Czy to objawy nerwicy lękowej?

Czy to objawy Nerwicy lękowej? Witam mam 32 lata od 4 lat cierpię na objawy: 1.Uczycie niepokoju i narastającego napięcia po pewnym czasie przeradzającego się w strach. 2.Gdy już dopadnie mnie strach ręce robią mi się zimne lekko drżą a serce zaczyna szybko walić towarzyszą temu myśli to jest zawał albo udar i to potęguje jeszcze bardziej mój strach.Taki stan trwa od 15minut do godziny czasu.Potem czuję się osłabiona i myślę żeby to już mnie nie spotkało i czym więcej myślę to coraz bardziej się nakręcam i znowu dzieje się to samo. Gdy się zdenerwuję to prawię zawsze kończy się to "atakiem" strachu lęku albo paniki nie wiem jak to nazwać. 3.Gdy nic się ze mną nie dzieje i nie nadchodzi "ten dzień" to moje ciśnienie cały czas jest od 115na80 do 120na80 a tętno od 64 do 72.Natomiast jeśli nadchodzi już ten dzień gdzie czuję niepokój i strach moje tętno ciągle jest podwyższone od 80 do 100 i a ciśnienie waha się od 125na80 do 129 na 89. 4.Zrobiłam badania tarczycy i morfologi i wszystko wyszło bardzo dobrze,robiłam również badania na boreliozę chociaż nigdy nie ugryzł mnie kleszcz ,wyniki igg(metoda elisa) miałam negatywne igm 33 (metodą elisa) czyli pozytywne ale w laboratorium kazali mi zrobić dodatkowo test igm metodą WB żeby wykluczyć fałszywość wyniku testu igm elisa.Na tescie WB IGM przy paskach ospc miałam wszędzie graniczne punkty natomiast pasek Borelia Burgdorferi Vise -Bb negatywny,flagelin afzelii p41 negatywny,BmpA burgdorferi p39 negatywny z czego lekarz wywnioskował że nie ma zakażenia bo wynik całościowy wyszedł graniczny i nie potwierdza testu igm elisa który często fałszuje wyniki. Powiem szczerze że bardzo przejełam się wynikami na boreliozę i zaczełam sobie wmawiać tą chorobę co nasiliło moje stany które napisałam wyżej. 5.Nie bolą mnie stawy nie choruje mam siłę nie tyje nie chudnę nie mam zawrotów głowy po prostu co jakiś czas dzieje się ze mną to co opisałam wyżej. Bardzo proszę o odpowiedz czy jest to nerwica lękowa czy stany spowodowany stresem.

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie