Czy to są problemy z nerwicą?

Witam mam 31 lat i mam chyba problemy z nerwica bo cały czas mnie coś boli jak nie plecy z tyłu to kuje mnie w klatce albo byle głowy zawroty duszności przytykania w gardle nic mi się nie chce nic mnie nie cieszy leczę się na astmę nadciśnienie refleks i przepukline co chwile się nakręcam że coś mi się dzieje ze mam raka bardziej mi się to nasiliło jak dowiedziałem się że mam guzki na płucach 3 nie uwierzyłam że to może być pozapalne pomóżcie mi bo już nie daje rady kiedyś miałem już takie chwile żeby się już nie męczyć a najgorsze to że niemam żadnego wsparcia w nikim

Szanowny Panie,

Bardzo mi przykro z powodu przeżywanych przez Pana dolegliwości.
W przypadku zaburzeń nerwicowych, pomimo fizycznie zdrowego organu, daje on objawy takie, jakby był chory. Dla osoby cierpiącej z tego jest to bardzo dokuczliwy stan, a brak potwierdzenia odczuwanych dolegliwości w wynikach badań wzmacnia niepokój, co z kolej powoduje jeszcze większe objawy.

Pierwszym krokiem postępowania w Pana sytuacji powinno być udanie się do zaufanego lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wszelkie niezbędne badania. Dzieki temu uzyska Pan pewność, że ze strony somatycznej wszystko jest w porządku i nie grozi Panu żadna choroba.

Gdy uzyska Pan taką pewność i spokój, proponuje udanie się do lekarza psychiatry, który oceni nasilenie dolegliwości i zdecyduje czy w redukcji objawów może być pomocna farmakoterapia.

Następnym krokiem będzie udanie się do psychologa (psychoterapeuty) i rozpoczęcie terapii. Pozwoli ona zrozumieć naturę objawów nerwicowych oraz nauczy bardziej efektywnego sposobu radzenia sobie z nimi. Uzyska Pan tez wsparcie, na którego brak się Pan skarży.

Życzę powodzenia.

Witam Pana
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana dokuczliwy lęk.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Warto jednak zrobić badania w celu wykluczenia
tego czego Pan się obawia, chociażby dla spokoju duszy.
Jeżeli wyniki badań będą w porządku, a właściwie jak najprędzej,
zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl