Czy to schizofrenia razem z depresją?

Jestem Ania mam 19 lat. Nie całe 3 miesiące temu zmarł mój chłopak. 3 lata temu też zginął mój chłopak, ale nie miałam żadnych zwidów. Tak bardzo za nim tęsknię, biorę leki na uspokojenie.

Ale od nie dawna cały czas go widzę jakby stał koło mnie. Czuje delikatne ciepło, gdy jego nie istniejąca ręka przejeżdża po mojej twarzy. Ogólnie nie przeszkadza mi to w normalnym funkcjonowaniu, ale nie wiem co to jest i chciałbym się dowiedzieć. Chodzę do psychiatry, ale nie specjalnie mi to pomaga. Przez moją gigantyczną aspołecznością nie mam żadnych szans na normalną, szczerą rozmowę z psychiatrą. Mam wrażenie także, że powraca mi depresja (ponad 3 lata temu byłam hospitalizowana). Pobyt w szpitalu psychiatrycznym też mi nie pomógł.(przez depresje i zażywanie narkotyków) Chodzę do szkoły, do 1 liceum. Co do narkotyków paliłam marihuanę i wciągałam amfetaminę. Na odwyku nie byłam, pomógł mi z tym mój śp. chłopak. Pomógł mi także na nowo poznawać świat, dzięki nie mu zaczęłam chodzić do szkoły. Tyle mu zawdzięczam. Gdyby nie umarł jutro zacząłby swoje wymarzone studia. Nie mam pojęcia co ze sobą zrobić.

Całymi dniami siedzę i gapię się ślepo w jego zdjęcia. Rzuciłam pracę, bo nie mam na to siły, nie robię rzeczy, które kochałam, np. nie gram na gitarze, wyrzuciłam swój aparat, spaliłam zeszyt z wierszami.

Witam serdecznie.

Postawienie rozpoznania określonego zaburzenia jest możliwe wyłącznie na podstawie osobistej rozmowy i badania.

Twoja wypowiedź może wskazywać na objawy depresji, należą do nich np. utrata zainteresowań, poczucie pustki, braku perspektyw. Opisywane przez Ciebie objawy halucynacji lub złudzeń mają związek z obniżonym nastrojem i niedawnymi przykrymi doświadczeniami, możliwe, że przyczyniły się do tego  substancje psychoaktywne.

W tej sytuacji polecam Ci przede wszystkim zrelacjonowanie swoich objawów lekarzowi prowadzącemu. Jeśli masz trudności z mówieniem o swoich uczuciach, obawach, lekarz weźmie to pod uwagę - nie powinnaś traktować tego jako przeszkody w leczeniu. Jeśli dotychczasowa terapia nie przynosi efektów, lekarz może zaproponować inny preparat. Do rozważenia pozostaje również konsultacja u innego lekarza tej specjalności.

Możesz również porozmawiać z psychologiem, który prawdopodobnie będzie miec dla Ciebie więcej czasu. Pomiomo, iż przeżywasz trudne chwile - nie wracaj do narkotyków, nie pij alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!