Czy to uzależnienie od partnera?

Witam. Pytanie skierowane chyba do psychologa, seksuologa.. Jestem z chłopakiem od 4 lat. Od samego początku naciskał na seks. Między innymi z tego powodu bywało między nami różnie. Ostatnio po wpływem braku dogadywania sie rozstaliśmy sie. Strasznie to przeżyłam, nie wyobrażam sobie życia bez niego. Kocham go nadal i chciałam wrócić. Powiedział mi, że miał seks oralny z prostytutką. Pomimo tego chce z nim byc. Czy to normalne? Nie jestem przypadkiem uzależniona od niego?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Twoje pytanie jest bardzo rozsądne. Rzeczywiście partner, który zawodzi zaufanie nie powinien być tym, do którego chcemy wracać. Inna sprawa, że widzę niespójność Waszych wzajemnych oczekiwań dotyczących seksu. Może partner ma potrzebę częstszych stosunków, co nie oznacza, że masz tę potrzebę spełniać. Zmuszanie do seksu to przemoc psychiczna. Postaraj się ocenić, czy jest szansa, by zmieniło się coś w tej kwestii, bo widzę, że tu jest punkt zapalny Waszego związku. A następnie oceń, czy będziesz w stanie mu zaufać. Życzę owocnych przemyśleń i mądrych decyzji.

0

Warto zadać sobie pytanie co sprawia, że mimo niedogadywania się w sprawach sexu i kontaktów partnera z prostytutką, nadal chce Pani z nim być.
Być może ma Pani z nim silny kontakt emocjonalny, ale warto się dowiedzieć jakie jest jego podłoże.
Szczęśliwy związek opiera się na zaufaniu i dobraniu partnerów pod wszystkimi względami, również bliskości fizycznej. Są osoby bardziej lub mniej reaktywne sexualnie i to nic złego. Ważne jednak, żeby partnerzy respektowali swoje potrzeby i nie zmuszali drugiej strony, do czegoś na co nie ma ochoty.
Proszę się zastanowić na ile są w stanie Państwo sobie jeszcze zaufać i stworzyć na nowo satysfakcjonujący dla obu stron związek oraz czy miłości nie myli Pani z przyzwyczajeniem lub obawą przed samotnością…

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uzależnienie od partnera

MOJA ZNAJOMA JEST UZALEZNIONA OD PARTNERA JAKSIE JEJ NIE UKLADA MOWI ZE CHCE UMRZEC DO PRACY NIE POJDZIE W DOMU BEDZIE SIEDZIECTWIERDZI ZE NIC NIE ROZUMIEM
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Witam... w tej sytuacji proponuję skorzystać z porady psychiatry, zdecydowanie bardziej niż psychologa. Proszę pamiętać, że porada lekarza może być skuteczna, wtedy, gdy jest oparta na prawdzie - na szczerej, otwartej komunikacji. Warto więc zaufać i opowiedzieć wszystko. Zaufanie procentuje. Pozdrawiam.

0

jesli Pani znajoma jest pelnoletnia, to sama powinna poszukac pomocy, a jak jej nie szuka, to pytanie, czy jej chce...i "w co gra"? a co Pani ma z tym wspolnego? o co tak naprawde chodzi? co w waszej relacji sprawia Pani cierpienie? pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uczucie uzależnienia od partnera

Witam. Mam problem z tym że chyba uzależniłam się od swojego chłopaka cały czas bym przy nim była i cały czas bym z nim pisała nie wyobrażam sobie że jego może nie być w moim życiu. Ale jest taka opcja że się rozstaniemy. Co zrobić żeby poukładać ten wewnętrzny "bałagan". Jestem osobą która nie ma solidnego fundamentu emocjonalnego : brak wiary w siebie przyczyniły się do tego problemy w rodzinie gdy byłam mała rozejście się rodziców. Jak mogę sobie poradzić sama ze sobą. Co robić?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Wydaje się, że przyczyną Pani stanu mogą być doświadczenia dzieciństwa, związane z rozejściem się rodziców, co przekładać się może na podświadomy lęk przed porzuceniem przez partnera i pragnieniem nie powtórzenia historii Pani rodziców.
Wobec sygnalizowanych przez Panią dolegliwości związanych z niskim poczuciem wartości dobrze byłoby spróbować konsultacji psychologicznej i prawdopodobnie terapii, podczas której będzie Pani mogła trochę uporządkować swój wewnętrzny świat.

Pozdrawiam.

0

Uzależnienie, o którym Pani mówi możliwe że ma związek z przeżyciami dotyczącymi sytuacji rodziców. Dodatkowym czynnikiem powodującym owo " uzależnienie" jest niskie poczucie własnej wartości. Lęk przed utratą kogoś bliskiego, strach przed samotnością- nawet tą chwilową oraz niska samoocena, najlepiej gdyby stał się tematem Pani pracy z psychologiem, który pomoże uporządkować oraz poradzić sobie z emocjami jak i rozpocznie pracę nad poprawnym obrazem siebie.

0

Dzień dobry, zachęcam panią do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą. Będzie to okazja do przyjrzenia się swoim problemom oraz podjęcia psychoterapii w celu przepracowania dawnych zranień. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty