Czy to zwykłe gruczoły?

Ostatnio, zupełnie przypadkiem, zauważyłam, że w lewej piersi mam guzki, jednego większego, parę mniejszych. W drugiej piersi mam to samo. Niedawno miałam całą diagnostykę kardiologiczną ze względu na nieadekwatną tachykardię (wykryto zespół wazowagalny) i krew w jak najlepszym porządku - OB 7, białko CRP też idealne. Czy w związku z tak dobrymi wynikami krwi muszę się czegokolwiek obawiać? Czy te guzki w piersiach to zwykłe gruczoły? Nie bolą, nie przeszkadzają. Dodam, że wcale nie uśmiecha mi się iść znów do lekarza, bo generalnie jestem hipochondryczką i sama mama już nie może wytrzymać moich kolejnych teorii o wszystkich chorobach świata.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani swojego wieku. Interpretacja zmian w piersiach może różnić się nieco w zależności od wieku. W okresie dojrzewania w piersiach mogą tworzyć się różne zgrubienia i zagęszczenia związane z rozrostem gruczołów piersiowych. W wieku rozrodczym (20-30 lat) najczęstsze są łagodne zmiany (guzki, torbiele) związane zazwyczaj w zaburzeniami hormonalnymi. Guzy u kobiet po menopauzie zawsze wymagają szczegółowej diagnostyki ze względu na duże ryzyko zachorowania na raka piersi.

Myślę, że mimo wszystko rozsądnie będzie udać się do lekarza ginekologa, który Panią zbada i oceni zmiany w piersi.

Dobre wyniki badań krwi nie wykluczają możliwości istnienia łagodnych zmian w piersiach.

Pozdrawiam serdecznie