Czy treningi wpływają na przepuklinę?

Dziękuję za odpowieć mam jeszcze pytanie czy tak jak teraz mając tą przepukline rozwodu przełykowego ćwiczenia takie jak trening siłowy,czy podnoszenie ciężarów mają jakiś negatywny wpływ na to schorzenie lub czy pogarszają np wielkość tej przepuchliny?Czy np lekki trening niema wpływy negatywnego z niewielkim obciążeniem ?

Lek. Wojciech Zygmunt

Na pewno przeciwwskazany jest wysiłek bezpośrednio po posiłku. Powinno się zachować odstęp ok. 3 h pomiędzy posiłkiem, a wysiłkiem fizycznym. Ćwiczenia siłowe często doprowadzają do zwiększenia ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, co może doprowadzić do nasilonego refluksu, który może nasilać przepuklinę rozworu przełykowego, dlatego powinno się unikać ćwiczeń z podnoszeniem ciężarów. Również ćwiczenia z częstym schylaniem się powinny być ograniczone. Pozdrawiam i życzę zdrowia.