Czy usunąć ciało obce pozostałe po ekstrakcji zęba?

Kilka miesięcy temu miałam usuwaną dolną ósemkę, podczas zabiegu lekarzowi złamało się narzędzie. Wczoraj zrobiłam RTG zębów na którym widać, jak w miejscu po usuniętym zębie został kawałek ciała obcego. To miejsce już całkowicie zarosło, nie odczuwam żadnego bólu i dyskomfortu. Czy powinnam ten kawałek mieć usunięty czy mogę to spokojnie zostawić?

Witam,

Przypadek wymaga indywidualnej oceny i badania. Przeważnie jeżeli nie ma objawów stanu zapalnego na zdjęciu RTG lepiej pozostawić ponieważ po zarośnięciu rany i odbudowie kości w procesie gojenia wiązałoby się to obecnie z dużym zabiegiem, destrukcją kości i szukaniem ciała obcego. Co niekoniecznie może się zakończyć jego odnalezieniem. Natomiast należy region regularnie kontrolować kolejnymi prześwietleniami, czy wokół ciała obcego nie widać tworzącego się stanu zapalnego. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski