Czy uszkodziłem sobie nerw?

Witam. Przychodzę z taką sprawą, że ostatnio uderzyłem się w wewnętrzną część prawego nadgarstka. Jakichś czas po tym uderzeniu zauważyłem lekkie mrowienie w kciuku i palcu wskazującym. Po zniknięciu mrowienia utraciłem czucie po prawej stronie kciuka i lewej stronie palca wskazującego oraz części dłoni pomiędzy nimi. Wygląda to tak jakbym czuł nacisk na te miejsca ale nie czuł skóry. W miejscu uderzenia nie jest widoczny poważny uraz, ale gdy uciskam to miejsce lub je masuje to czują przeszywające drętwienie w palcach. Czy uszkodziłem sobie nerw? Jeśli tak to czy jest szansa, że samo się zregeneruje czy musze się zgłosić do lekarza?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Pana objawy mogą sugerować, że doszło do uszkodzenia nerwu w wyniku uderzenia. Utrata czucia wskazuje na możliwe uszkodzenie nerwu pośrodkowego, który przebiega przez nadgarstek i odpowiada za czucie w kciuku, palcu wskazującym i części środkowego palca - https://portal.abczdrowie.pl/nerw-posrodkowy. Przeszywające drętwienie w palcach na skutek uciskania miejsca uderzenia może dodatkowo potwierdzać, że nerw został podrażniony lub uszkodzony.

W niektórych przypadkach, jeśli uszkodzenie nerwu jest niewielkie, może dojść do samoistnej regeneracji. Jednakże, proces ten może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i nie zawsze jest gwarancją pełnego powrotu do normy. Ponieważ opisuje Pan utratę czucia i powracające mrowienie, zdecydowanie polecam zgłosić się do lekarza. Specjalista, taki jak neurolog lub ortopeda, będzie mógł dokładniej ocenić zakres uszkodzenia oraz zalecić odpowiednie leczenie. Możliwe, że zaleci dodatkowe badania, takie jak EMG (elektromiografia - https://portal.abczdrowie.pl/emg ), które pozwolą ocenić funkcję nerwów i mięśni w dotkniętym obszarze. Takie badanie pomoże ustalić stopień uszkodzenia nerwu i najlepsze dalsze postępowanie w leczeniu.

W międzyczasie, warto zastosować podstawowe środki ostrożności, takie jak unikanie nadmiernego obciążania nadgarstka i ręki, by nie pogorszyć sytuacji. Może Pan również stosować zimne okłady, aby zmniejszyć ewentualne obrzęki i ból.

Bez odpowiedniego leczenia, uszkodzenie nerwu może prowadzić do trwałych zaburzeń czucia lub nawet zmniejszenia zakresu ruchu w ręce, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować tych objawów. Skonsultowanie się z lekarzem jak najszybciej pomoże zminimalizować ryzyko długotrwałych komplikacji.

Pozdrawiam i życzę jak najszybszego trwałego powrotu do formy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.