Czy w moim przypadku mogę zrobić zabieg przepukliny pachwinowej?

Szanowni Państwo, chciałabym zapytać, jaka jest Państwa opinia na temat operacji przepukliny pachwinowej w wieku 80 lat. Wiem , jakie są zalecenia i wszystko odbyło się automatycznie - od rodzinnego do poradni chirurgicznej, z poradni od razu skierowanie do szpitala na zabieg, ale zastanawiam się, co by Państwo zrobili, gdyby to był ktoś z Państwa rodziny. Trochę się obawiam - stresu, znieczulenia. Tata nie ma jakichś większych problemów ze zdrowiem, ale jest szczupły, słabszy w ostatnim czasie, bierze leki na nadciśnienie (zdarzyło się sporadycznie podwyższone), morfologia ok, cukier 118 (krzywa niby ok), hemoglobina troszkę za niska. Nie miał jeszcze zabiegów w znieczuleniu ogólnym (chyba, bo miał zabieg na zaćmę w szpitalu 5 lat temu). Czy warto to zrobić jak najszybciej, czy obserwować. Przepuklina jest mała, nie boli. Bardzo proszę o radę

Przepuklina jest to sytuacja kiedy naturalne powłoki brzucha w specyficznych miejscach (pachwiny, pępek, rozwór przełykowy, blizna pooperacyjna) ulegają rozluźnieniu i w tych miejscach jelita przeciskają się na zewnątrz pod skórę. W niewielkiej przepuklinie następuje to tylko w czasie wysiłku w wyniku działania tłoczni brzusznej. Czasem część jelit zostaje w otworze, ale udaje się je manualnie odprowadzić. Operacja jest wskazane gdyż istnieje ryzyko zadzierzgnięcia przepukliny i wystąpienia niedrożności jelit. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Objawia się bardzo silnym bólem brzucha, często wymiotami, czasem biegunką. Możliwa jest gorączka. Operacja jest wtedy konieczna ze wskazań życiowych, a powikłania zabiegu dużo częstsze niż w czasie planowego zabiegu usunięcia przepukliny przy braku niedrożności. Tak więc trzeba ocenić prawdopodobieństwo powikłań, tryb życia pacjenta i oczywiście jego ogólną formę. Jeśli ojciec jest w miarę aktywny i brak większych chorób internistycznych to raczej skłaniamy się do planowego zabiegu po ewentualnej konsultacji internistycznej, zaszczepieniu na WZW typ B. Przepuklina się nie wchłonie sama, stan zawsze może się pogorszyć. Ostateczną decyzję co do zabiegu podejmuje chirurg, oczywiście przy zgodzie pacjenta.