Dzień dobry!
Podczas badań przeprowadzonych na preejakulacie, stwierdzono, że mogą znaleźć się w nim śladowe ilości plemników i zazwyczaj mają ono upośledzoną ruchliwość, co znacząco zmniejsza możliwość zajścia w ciążę, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości.
Dodatkowo wykazano, że w preejakulacie mogą znajdować się limfocyty i makrofagi, czyli mogą być w nim obecne różnego typu wirusy w tym AIDS.
Także podsumowując, można zajść w ciążę, oczywiście jest to bardzo rzadkie, ale ryzyko istnieje, ale przede wszystkim należy pamiętać o chorobach przenoszonych drogą płciową.
Pozdrawiam!
Preejakulat to płyn, który wydobywa się z penisa zanim dochodzi do wytrysku. Pełni on rolę naturalnego lubrykanta. Poza tym preejakulat neutralizuje kwaśne pH cewki moczowej po oddawaniu moczu. Jego ilość jest osobniczo zmienne, u niektórych mężczyzn w ogóle on nie występuje, inni produkują go stosunkowo dużo. Jest on produktem gruczołów wydzielających śluz.
Obecnie uważa się, ze w preejakulacie obecne są żywe i ruchliwe plemniki. Wcześniejsze badania wskazywały na to, że w preejakulacie są tylko martwe plemniki, lub takie u upośledzonej ruchliwości. Badanie te jednak były bardzo trudne do przeprowadzenia i oparte na niewielkiej grupie wahającej się między 4 a 23 mężczyzn. Dodatkowym problemem była kwestia oceny preejakulatu pod mikroskopem. Należy zrobić to w czasie pierwszych 2 minut, zanim preejakulat wyschnie. Jest to technicznie bardzo trudne i może prowadzić do błędów . Brak jest jednak rzetelnych badań przeprowadzonych na dużych grupach osób. W 2010 roku ukazały się wyniki bardzo ciekawego badanie, które przeprowadzono jednak na dość małej grupie 27 ochotników. U 41 proc. z nich znaleziono plemniki w płynie preejakulacyjnym, u 37 proc. z nich plemniki były ruchliwe i w znaczącej ilości. Ogólnie możliwe jest więc zajście w ciążę, choć prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze niż przy spermie. Badanie opisane powyżej potwierdza, że prezerwatywa powinna być używana od pierwszego kontaktu narządów płciowych. Faktem jest jednak, że u części mężczyzn w płynie preejakulacyjnym nie ma plemników lub występują one w bardzo małej ilości, co może mieć miejsce u Pana.
W płynie preejakulcyjnym znajdują się także limfocyty oraz wirusy tj. wirus HIV . Pod tym względem również warto się zabezpieczać. Poza tym preejakulat zawiera również znaczne ilości śluzu i makrofagi. Cały czas brakuje jednak badań na dużych grupach mężczyzn, które potwierdziłyby obecność plemników w preejakulacie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Spóźniający się okres i biały, gęsty śluz a ryzyko zajścia w ciążę – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Skąd w preejakulacie występują plemniki? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Odstawiłam tabletki. Czy jest szansa, że mogę być w ciąży? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Czy w preejakulacie jest dużo plemników zdolnych do zapłodnienia? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Jak reaguje preejakulat w stosunku z różnymi rzeczami? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Czy w preejakulacie znajdują się plemniki? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Petting - jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Czy w preejakulacie są plemniki zdolne do zapłodnienia? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy mogę być w ciąży po włożeniu części penisa? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy w preejakulacie są aktywne plemniki? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz