Czy w takim przypadku można uniknąć cukrzycy?

Witam. Mam 37 lat, waga 75, BMI=22, jestem wegetarianinem, umiarkowany ruch i tylko dziadek chorował na cukrzycę w podeszłym wieku. Od 7 lat w badaniach mój cukier na waha się między 95-105 mg/dl. 7 lat temu przy badaniu krzywej cukrowej organizm sobie poradził 98 mg/dl, jednak w tym tygodniu mój cukier na czczo wyniósł 98 mg/dl, a po 2h był na poziomie 155 mg/dl. Pozostałe wyniki badań: Cholesterol całkowity 118 mg/dl, Hdl 28 mg/dl, LDL 69mg/dl, Trójglicerydy 108, TSH 2,2 uIU/m (5,3 w 2016 roku), FT4 13,9 pmol/l, Witamina B12 267 pg/ml. Proszę mi napisać czy w takim przypadku można uniknąć cukrzycy. Czy na tym etapie warto już diagnozować cukrzycę typu LADA? Czy metformina może zatrzymać/wyeliminowywać rozwój cukrzycy czy tylko spowolnić?

Witam, ryzyko cukrzycy jest zawsze, ale bardzo dobrze, że je Pan minimalizuje stosując zdrowe nawyki żywieniowe i ruch, Leków nie włączamy profilaktycznie.