Czy w tej sytuacji doszło do poronienia?

Dzień dobry. 16 dni temu doszło do stosunku. 9 dni później zaczęło bolec mnie podbrzusze, czułam się inaczej. Mam już 1 synka, więc czułam ze to może być ciąża. 12 dni po stosunku zrobiłam test ciążowy - 2 kreski, jednak jedna była blada. 2 dni później i jednocześnie 2 dni temu dostałam plamień. Dziś już mocne krwawienie ze skrzepami, jeden był dość duży. Dziś poszłam jednak na betę. Norma <2.0 , a mój wynik 2,1 lekko podwyższona. Mój lekarz powiedział , że jest już po temacie, czy to poronienie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przykro nam, ale niestety mogło dojść do poronienia na bardzo wczesnym etapie. W takim przypadku zdarza się, że kobiety czasem nie są nawet świadome, że były w ciąży, a krwawienie związane z poronieniem traktują jak obfitą miesiączkę.

W Pani przypadku blada kreska na teście ciążowym i nieznacznie podwyższony poziom hormonu beta-HCG najprawdopodobniej oznacza, że była Pani w bardzo wczesnej ciąży, która niestety zakończyła się poronieniem samoistnym. Świadczą również o tym słowa ginekologa.

Wczesne poronienie objawia się krwawieniem z dróg rodnych, przy czym krew może zawierać skrzepy i resztki tkanek. Dodatkowo kobieta odczuwa skurcze brzucha oraz bóle w podbrzuszu. Najprawdopodobniej Pani organizm oczyścił się sam, jednak lekarz powinien to potwierdzić.

Więcej na temat poronienia przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.