Czy w ten sposób może objawiać się u mnie depresja?

Witam Mam 26 lat. Od miesiąca zmagam się ze smutkiem, przygnębieniem, ciągłym zmęczeniem, jestem bardzo często zawieszona, nie słucham tego co mówią do mnie ludzie. Nie potrafię skupić się na niczym. Wszystko co dawniej sprawiało mi radość i przyjemność dziś jest dla mnie przykrym obowiązkiem. W ostatnim czasie zauważyłam również że zaczęłam unikać towarzystwa moich najbliższych przyjaciół. Często płaczę, potrafię obudzić się w środku nocy i płakać. Jestem ciągle zmęczona, niewyspana. Czasami mam spokojny sen a czasami nie mogę zasnąć całą noc. Czy to depresja? Dodam że nie mam myśli samobójczych. Jestem w 6 miesiącu ciąży i nawet ciąża przestała sprawiać mi radość że będę mamą dziecka. W ostatnim czasie doznałam krzywdy ze strony partnera i od tego czasu jestem w takim stanie. Sama nie mogę uwierzyć w to co się ze mną stało. Zawsze byłam pełna życia, pozytywnie do wszystkiego nastawiona, uśmiechnięta a teraz jestem wrakiem człowieka.

Szanowna Pani,

Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty - w Pani stanie uzyskanie wsparcia emocjonalnego jest niezwykle istotne, bo przekłada się na Pani poczucie bezpieczeństwa, spokój wewnętrzny i lepsze funkcjonowanie (co, rzecz jasna przekłada się na dobrostan Pani dziecka). Wspomniała Pani o krzywdzie doznanej ze strony partnera - Pani cierpienie ma zatem czytelne dla Pani uzasadnienie, więc nie myślałabym od razu o depresji. Ponadto, zmiany hormonalne zachodzące w Pani organizmie mają duży wpływ na Pani samopoczucie i doświadczane emocje. Zachęcam, by dbała Pani o siebie - odpowiednią ilość odpoczynku, spacerów oraz długość snu, właściwe odżywienie i samokojenie. Ważne też, by regularnie wykonywała Pani stosowne badania kontrolne zlecone przez lekarza prowadzącego.

Życzę Pani dużo spokoju i dbania o siebie.

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online