Czy warto stosować antykoncepcję na trądzik?

Borykam się od 10 lat z mocnym trądzikiem jest coraz gorzej trudno patrzec w lustro, do tego po każdej krost e zostaje mi bliża a skóra jest cała czerwona , stosowałam już bardzo dużo środków z apteki, byłam u dermatologa ale tylko pogorszył się mój stan. Słyszałam że środki antykoncepcyjne pomagają czy to dobry pomysł spróbować?

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Preparaty antykoncepcyjne mają wiele wskazań do stosowania, w tym również leczenie trądziku, jednak należy pamiętać o długofalowych efektach, jakie mogą przynieść delikatnemu układowi hormonalnemu kobiety. Zanim sięgnie Pani po nie proponowałabym sprawdzić i uzupełnić niedobory mikro i makroelementów, ocenić Pani aktualną gospodarkę hormonalną (m. in. androgeny) oraz cukrową (insulina) i zadbać o właściwą higienę stylu życia (sen, zarządzanie stresem). Dobrym rozwiązaniem byłaby wizyta u endokrynologa i dietetyka, by znaleźć przyczynę trądziku - tylko wtedy uda się Pani skutecznie go wyleczyć. Pozdrawiam