Czy warto usuwać zęby mądrości?

Szanowni Państwo, mam problem w prawą górną "8". Niektórzy stomatolodzy kwalifikują ją do usunięcia, inni radzą usunąć "7" (takie rozwiązanie zastosowano u mnie przy lewej dolnej "8"), niektórzy nie chcą podjąć się zabiegu twierdząc, że ósemka jest za wysoko i jestem za młody na tak inwazyjną operację (mam 20 lat). Nie wiem co zrobić. Proszę o poradę. Link do pantomogramu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa192a82fad99f29.html

Sama w Twoim wieku czułam, że ósemka (dokładnie ta sama) pcha się na siódemkę, rozpierało, bolało. Ja zdecydowałam się usunąc siodemkę. Ósemka oczywiście wyszla, ale nigdy nie ustawiła się w takiej pozycji, w jakiej była siódemka. Po swoim "dole" sam widzisz, że bez orto to się najczęściej nie udaje w dorosłym wieku.
Twoja siódemka jest zupełnie zdrowa, zatem bardzo wartościowa :) , chciałoby się powiedzieć "ręce precz od niej" :) Ale zkolei usunięcie 8 niesie za sobą ryzyko powikłan- jak chocby uszkodzenie siódemki, w wyniku którego ona obumrze, stąd rozumiem wątpliwości lekarzy.

Decyzję, CZY W OGÓLE coś robić, uzależniłabym od poziomu i rodzaju dolegliwości. Jeśli są niewielkie/rzadko się pojawiają, to ząb mozna poobserwować i na razie dać sobie spokój z jakimkolwiek radykalnym dzialaniem. Raz na rok-dwa robić pantomogram, zwracać baczną uwagę na ewentualne bole siódemki (możliwa resorpcja korzeni przez napierającą 8).

Z tego zdjecia nie widac dokładnie co sie dzieje z siódemka, warto wykonać zjecie zębowe siódemki w kilku projekcjach(ewentualnie CBCT) i dopiero ocenic co sie dzieje z korzeniami sidemki. Ze zdjecia ktore pokazałeś wynika, ze osemka moze naciskac na siodemke i powodowac niszczenie korzeni siodemki.
Samo usuniecie czy siodemki czy osemki prawdopodobnie nie rozwiaze problemu ze zgryzem jaki pojai sie po usunieciu ktoregokolwiek z zebow: Usuniecie osemki nie zagwararntuje pozostawienia siodemki w spokoju jesli juz sa uszkodzone korzenie(mozliwe ze bedzie potrzebne leczenie kanalowe, mozliwe, ze zab nie bedzie stabilny i nie wiadomo jakie bedzie rokowanie zachowania zeba). Z drugiej strony usuniecie sidemki nie daje gwarancji wsuniecia sie osemki w jej miejsce, najczesciej tak sie nie dzieje i konieczne jest dalsze leczenie-tu ortodontyczne, zeby odtworzyc funkcje zgryzu. W kazdym razie usuniecie ktoregokolwiek zeba nie gwarantuje zakonczenia leczenia. Znajac ww mozliwosci sam musisz podjac decyzje co zrobic. Nie jest ona latwa. Moze zanim cokolwiek usuniesz skonsultuj sie z ortodonta. Powodzenia.

Usunięcie 7 jest najgorszym rozwiązaniem i nawet bym tego nie brał pod uwagę. Trzeba wykonać TK aby dokładnie w 3D ocenić położenie 8 i ją usunąć technikami mikrochirurgicznymi.

Myślę, że na tym pantomogramie widać wszystko co trzeba, żeby podjąć decyzję. Usunięcie 7 to błąd w tym przypadku. Samo usunięcie ósemki nie powinno być jakimś większym problemem dla chirurga stomatologicznego. Ósemka nie naciska na korzenie siódemki ponieważ leży bardziej przedsionkowo, co można zobaczyć po jej wysyceniu. Jedyny problem jaki może się pojawić to połączenie ustno-zatokowe po usunięciu ósemki. Natomiast na tym zdjęciu nie można tego do końca ocenić, bo jest słabej jakości. Druga ósemka górna też jest do usunięcia. A na koniec leczenie ortodontyczne.