Czy wiek ciąży według USG jest najbardziej wiarygodny?
Wcześniejszy okres miałam 5 lipca a ostatni okres miałam 27 lipca br. Trwają one różnie od 21-32 dni nawet, są bardzo nieregularne. 25 sierpnia byłam u ginekologa i wykazał pecherzyk ciazowy wielkości 0.70cm, wiek ciąży według ostatniej miesiączki to 4w1d, według usg 4w6d. 22 września kolejna wizyta i wiek ciąży 9w0d a crl 2.31cm. Kiedy mogło dojść ewentualnie do zaplodnienia (przed okresem czy teoretycznie po 27 lipca) i czy wiek ciąży według usg jest najbardziej wiarygodny?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
wiek ciąży liczony jest od daty ostatniej miesiączki, a następnie weryfikuje się go podczas badania USG wykonywanego w pierwszym trymestrze.
Z badania USG wynikałoby, iż do zapłodnienia doszło w okolicach 21 lipca, a więc przed miesiączką. Ciężko stwierdzić, kiedy miała Pani owulację z uwagi na bardzo nieregularne cykle miesiączkowe.
Dla ginekologów bardziej wiarygodny jest obraz widoczny na USG. Pomiary płodu dokonywane pomiędzy 9. a 12. tygodniem ciąży pozwalają również ustalić termin porodu.
Odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wiek-ciazy-a-usg,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-a-wiek-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wiek-ciazy-na-usg,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wiek-ciazy-i-wynik-usg.