Czy witamina C opóźnia okres?

Dzień dobry Długość moich ostatnich 6 cykli to kolejno: 25,24,26,25,30,33 dni. W maju brałam tabletke Escapelle. W czerwcu wzięłam Ellaone. Okres wystapil z 7 dniowym opoznieniem (18 lipca) i od tego czasu nie mam miesiączki. Wszystkie stosunki jakie miałam od tego czasu były zabezpieczone. Wykonałam 2 testy 14 i 19 dni po stosunkiu. 26 dc mój partner miedzy stosunkami włozyl mi penisa na 5 sekund do pochwy. Teraz jestem w 36 dc i okresu nadal brak. Dodam ze tydzień temu miałam lot samolotem do norwegii oraz przeziębienie ktore leczylam glownie preparatami z wit C. Czy szanse na ciaze sa wysokie czy mozliwe ze na opoznienie ma jeszcze wplyw antykoncepcja awaryjna z poprzedniego cyklu? Bardzo bola mnie plecy w okolicach lędzwi od ponad tygodnia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na długość cyklu miesiączkowego mogła wpłynąć zarówno antykoncepcja awaryjna, którą przyjmowała Pani w poprzednich cyklach, jak i podróż, przeziębienie oraz przyjmowane w związku z nim leki. To wszystko mogło się skumulować i sprawić, że okres nie przyszedł w wyznaczonym terminie.

Według niektórych opinii witamina C może opóźnić cykl miesiączkowy oraz zmniejszyć ilość krwawienia miesiączkowego. Nie zostało to jednak naukowo udowodnione, dlatego nie można informacji tej traktować jako wiarygodną.

W celu wykluczenia ciąży, proszę jeszcze wykonać test ciążowy z krwi sprawdzający poziom hormonu beta-HCG, który jest bardziej wrażliwy i wiarygodny aniżeli test ciążowy z moczu.

Zapytania o wpływ witaminy C na menstruację pojawiały się już w pytaniach do specjalistów. Oto przykładowe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/suplementacja-witamina-c-a-miesiaczka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-ze-witamina-c-opoznia-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.