Czy włoski na ciele dziecka są normalne?

Dzień dobry. Moja 11-miesięczna córeczka ma jasne, krótkie włoski na całym ciele (na wzgorku lonowym również). Na buzi te wloski są bardzo widoczne, meszek nad wargą jest dość gęsty. Do tego ma powiększone gruczoły piersiowej. Może powodem tego stanu jest to,że moja córka należy do tych bardziej pulchnych dzieci. Czy takie włoski i gruczoły piersiowe to normalne u tak małych dzieci? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie powinna się Pani zgłosić z dzieckiem do pediatry – niewykluczone, że powiększone piersi to efekt tkanki tłuszczowej związanej z masą ciała dziecka, lecz bardziej prawdopodobne są zaburzenia hormonalne. Świadczy o tym nadmierne owłosienie występujące także na narządach płciowych córki. Być może odpowiedź naszego eksperta na to pytanie będzie dla Pani wskazówką: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-owlosienie-na-plecach-karku-ramionach-i-czole-oraz-powolny-wzrost-u-19-miesiecznego-dziecka.

By potwierdzić tę tezę, koniecznie należy obejrzeć zarówno gruczoły piersiowe, jak i owłosienie. Kolejnym krokiem mogą być badania hormonów tarczycy oraz konsultacje u endokrynologa dziecięcego. Poza zaburzeniami pracy tarczycy możliwym zaburzeniem jest nieprawidłowe wydzielanie hormonów w zespole nadnerczowo-płciowym.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.