Czy wskazana jest dodatkowa konsultacja psychiatryczna?

Tydzień temu zapisałam się na wizytę do psychologa z powodu trwającego od wielu miesięcy tzw. "doła", braku motywacji, niskiej samooceny, niechęci do wszystkiego itp. Psycholog, który ze mną rozmawiał i zadawał pytania, doradził wizytę u lekarza psychiatry, gdyż ocenił moje problemy jako zaburzenia depresyjne. Psychiatra - nie wiedząc nic o mojej rozmowie z psychologiem - potwierdził jego przypuszczenia, tzn. że jest to lekka depresja do leczenia farmakologicznego. Dodatkowo dostępne w Internecie testy twierdzą to samo, tzn. że jest to depresja. Otrzymałam receptę z informacją, że leczenie będzie trwało min. pół roku. Zastanawiam się, czy powinnam iść do kolejnego specjalisty w celu potwierdzenia tej diagnozy. Wizyta u psychiatry, tak pisałam w poprzednim pytaniu, ale rzeczywiście podałam zbyt mało szczegółów, trwała ok. 30 minut. Była to tylko jedna wizyta, mam się zgłosić za ok. 2 miesiące, gdyż na taki czas dostałam receptę. Opowiedziałam o moim ogólnym samopoczuciu, że jest bardzo złe, że nic mi się nie układa, wszędzie jest mi źle, ale nic nie robię, żeby cokolwiek zmienić. Ciężko mi jest rano wstawać, czuję się niepotrzebna, bezużyteczna, nic mnie nie cieszy, na nic nie czekam, myślę, że nic dobrego w życiu mnie nie spotka. Mam kłopoty z podjęciem jakiejkolwiek decyzji, problemy z prostymi czynnościami, np. zakupy, brak popędu seksualnego. Unikam wszystkiego, co wymagałoby ode mnie jakiegokolwiek wysiłku. Psychiatra zapytał mnie o różne rzeczy - o apetyt (okej), myśli samobójcze (nie), samookaleczenia (nie), narkotyki (nie), alkohol (nie), przemoc w rodzinie (nie), dzieciństwo (byłam kochanym dzieckiem, oczkiem w głowie). Rezultat tej wizyty jest taki, jak opisałam powyżej, ale zawsze bałam się brania leków i dlatego mam opory, tym bardziej, że teraz (wczoraj, dziś) czuję się trochę lepiej. Nie zlecono mi też żadnych badań. Proszę o poradę, czy powinnam jednak zgłosić się i skonsultować z innym lekarzem? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy są dość typowe i wskazują na zespół depresyjny. Do objawów depresji należą m.in. zaburzenia rytmów biologicznych, powodujące pogorszenie samopoczucia w godzinach porannych i obniżenie libido. Zaburzenia nastroju są związane zarówno z czynnikami biologicznymi, jak i psychologicznymi, dlatego zaleca się najczęściej stosowanie obu metod: farmakoterapii i psychoterapii. Daje to z reguły najlepsze wyniki.

W razie wątpliwości co do diagnozy oraz zaleconego leczenia może Pani zgłosić się ponownie do tego samego lekarza, który co najmniej częściowo poznał Pani problem, może Pani np. zapisać się na wizytę we wcześniejszym terminie. Może Pani również skorzystać z konsultacji u innego lekarza tej specjalności.

Osobiście zalecam pacjentom kontrolną wizytę nie później niż w 3-4 tygodniu leczenia, aby ocenić jego efektywność. Leczenie często zaczyna się od mniejszych dawek niż terapeutyczne, aby uniknąć objawów ubocznych.

Po ok. 3-4 tygodniach leki powinny zacząć działać (pacjenci często opisują efekt ,,wyciszenia", zmniejszenia niepokoju, poprawy snu, zwiększonej energii do działania). Wówczas należy jedynie zwiększyć dawkę leku. Jeśli preparat nie wykazuje żadnego korzystnego działania, należy zastanowić się nad przyczyną i odpowiednio skorygować leczenie.

Większość klinicystów zaleca kontynuowanie leczenia przeciwdepresyjnego (jeśli oczywiście lek został odpowiednio dobrany i powoduje ustąpienie objawów depresji) przez ok. pół roku. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka nawrotu depresji.

Wspomniane przeze mnie w poprzedniej wypowiedzi badania laboratoryjne może ewent. zlecić Pani lekarz rodzinny. Monitorowanie czynności wątroby, poziomu białych krwinek oraz sodu jest wskazane w trakcie leczenia, dość dużo leków przeciwdepresyjnych wywiera jako objaw uboczny niekorzystny wpływ na jeden z tych parametrów. Depresja bywa również jedynym objawem niedoczynności tarczycy, warto wykluczyć tę przyczynę pogorszenia samopoczucia.

Serdecznie pozdrawiam