Gdzie mogę się zgłosić?

Podejrzewam, że mam depresję. Od wielu dni nic mnie nie cieszy, jestem ospała, zmęczona, czasami całymi tygodniami nie wstaję z łóżka. Moja przypadłość bardzo przeszkadza mi w codziennym wykonywaniu obowiązków, w nauce i w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Gdzie mogę się zgłosić? Ile kosztuje taka wizyta u specjalisty? Czy będę musiała zrezygnować ze studiów?

ponad rok temu

Witam!

W tej sytuacji powinna się Pani zgłosić do specjalisty psychiatry. Depresja wymaga różnicowania z innymi zaburzeniami, powodującymi podobne objawy, w tym np. zaburzeniami hormonalnymi, dlatego diagnoza powinna być potwierdzona badaniem lekarskim. Skuteczną metodą leczenia depresji jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych oraz psychoterapia.

Bezpłatną pomoc - zarówno wizyty lekarskie, jak i psychoterapię - można uzyskać w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub placówkach niepublicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Psychiatra i psycholog przyjmuje zazwyczaj w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego. Psychiatra może mieć również gabinet w poradni wielospecjalistycznej. Nie jest potrzebne skierowanie. Na wizytę z reguły trzeba się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Jeśli zdecyduje się Pani na wizytę w prywatnym gabinecie, cena wizyty może się znacznie różnić, w zależności od miasta, rodzaju praktyki itp., z reguły od 50 do 200 zł.

Leczenie nie powinno mieć żadnego wpływu na tok studiów.

Życzę szybkiej poprawy samopoczucia!