Czy powinnam iść do specjalisty?

Nie wiem, od czego zacząć. Wszystko się wali. Moje małżeństwo od początku (3,5 roku) przeżywa kryzys, ciągłym problemem jest moje coraz mniejsze libido, które ostatnio zanikło zupełnie. Mąż myśli, że mam go dość, i często tak jest, ale go kocham i czuję się winna, że nie jest szczęśliwy, chociaż twierdzi, że jest. Mam problem z wykonywaniem codziennych czynności, dom jest zapuszczony, bo chociaż wiem, co powinnam robić, po prostu opuszczają mnie siły, zupełnie mi się nie chce, najchętniej zasnęłabym i poczekała, aż... nawet nie wiem co... nie wychodzę z dziećmi z domu, to dla mnie za duży wysiłek, zaspokajam tylko ich podstawowe potrzeby - karmienie, przewijanie - chociaż ostatnio mam problem ze zrobieniem obiadu dla dzieci, muszę się zmusić, żeby wstać i pójść do kuchni, raz nawet starsza dostała na obiad serek homogenizowany. Młodszą karmię jeszcze piersią i jestem wyczerpana wstawaniem w nocy po 4-5 razy, chociaż ma już rok. Chcę sobie zrobić herbatę i stoję nad szklanką i nagle nie pamiętam, jak się robi herbatę. Wychodzę tylko po zakupy wieczorem, gdy dzieci śpią, to moja chwila wytchnienia, jestem sama, chodzę między półkami i kupuję rzeczy, które nie są nam koniecznie potrzebne, ale akurat jest promocja, więc biorę. Mamy ciągle problemy finansowe, toniemy w długach i wiem, że to przeze mnie, bo źle gospodaruję pieniędzmi, ale sprawianie sobie małych przyjemności na krótko poprawia mi humor. Mam z tego powodu ciągłe poczucie winy. Moje poczucie własnej wartości i wiara w siebie są na poziomie zerowym, chcę wrócić do pracy, ale się tego boję. Utyłam 20 kilo, bo zajadam nudę i stres. To tylko wierzchołek góry lodowej. Czy to tylko chandra, czy już depresja? Mam wrażenie, że jest coraz gorzej, nie wiem, co robić, do kogo się zwrócić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wymienia Pani wiele objawów typowych dla depresji. Należy do nich np. nieuzasadnione poczucie winy, apatia, zniechęcenie, obniżona samoocena, spowolnienie. Ciężka depresja może prowadzić do całkowitego znieruchomienia, nazywanego osłupieniem depresyjnym. Narastające problemy z koncentracją powodują problemy z planowaniem czynności oraz pamiecią. Dość niepokojacym objawem są relacjonowane przez Panią myśli rezygnacyjne (typu: "lepiej byłoby położyć się i już nie wstać").

W leczeniu depresji zaleca się psychoterapię oraz leki przeciwdepresyjne. W zrozumieniu przyczyny swoich emocji i trudności może pomóc psychoterapeuta. Dzięki psychoterapii uzyska Pan nie tylko wsparcie, ale i konkretną pomoc w rozwiązaniu problemów.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z depresją jest planowanie przyjemnych czynności. Należy je zaplanować i wykonać nawet wtedy, gdy jest się przekonanym, że ,,to i tak nic nie da". Warto również poszukiwać wsparcia u innych osób, rodziny, przyjaciół, odnowić zapomniane kontakty. Myślę również, że opiekując się dwójką małych dzieci prawie non stop, jest Pani przemęczona. Dla dobrego samopoczucia bardzo ważny jest uregulowany sen. Wielokrotne budzenie się w nocy powoduje Pani narastające zmęczenie, przygnębienie i rozdrażnienie. Po wyczerpującym dniu ma Pani prawo do odpoczynku. Dlatego warto rozważyć zakończenie karmienia piersią. Może pomóc w tym Pani mąż lub mama, którzy mogą np. spać z dzieckiem.

Depresja jest związana z zaburzeniem rytmów biologicznych, powodując np. bezsenność oraz zaburzenia libido, oraz apetytu. Dlatego leczenie polega również na przyjmowaniu leków, które wyrównują zaburzone procesy biochemiczne.

Bezpłatną pomoc - zarówno wizyty lekarskie, jak i psychoterapię - można uzyskać w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub placówkach niepublicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Psychiatra i psycholog przyjmuje zazwyczaj w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego. Psychiatra może mieć również gabinet w poradni wielospecjalistycznej. Nie jest potrzebne skierowanie. Leczenie jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych. Na wizytę z reguły trzeba się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Może Pani również skorzystać z konsultacji w gabinecie prywatnym.

Wiele leków przeciwdepresyjnych jest w pełni refundowanych. Odpowiednio dobrane leki poprawią nastrój i pomogą uregulować łaknienie.

Polecam informacje dostępne w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mity.

Wparcie i pomoc może Pani uzyskać, korzystając z portalu ,,Anonimowych Depresantów": http://depresanci.republika.pl/.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.