Witam serdecznie!
Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na depresję. Ogarniające zniechęcenie, apatia, spowolnienie, poczucie braku prespektyw, płaczliwość, brak motywacji do działania, pesymistyczne postrzeganie przyszłości, zobojętnienie należą do typowych objawów zespołu depresyjnego. Depresja wpływa na ciało oraz psychikę. Objawy somatyczne wiążą się np. z bezsennością. Wpływ na psychikę polega na zmianie sposobu myślenia i przetwarzania informacji. Może to przypominać rodzaj ,,flitra", który przepuszcza tylko te informację, które potwierdzają depresyjny nastrój. W depresji są więc np. przywoływane negatywne, przykre wspomnienia.
Zaburzenia depresyjne i lękowe dość często ujawniają się na pierwszym roku studiów,jako reakcja na duży stres związany ze zmianą roli życiowej, otoczenia, miejsca zamieszkania.
Bezpłatną pomoc - zarówno konsultacje lekarskie, jak i psychoterapię - można uzyskać w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub placówkach niepublicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Psychiatra i psycholog przyjmuje zazwyczaj w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego.
Niektóre ośrodki akademickie oferują opiekę psychiatryczną i psychologiczną w ramach poradni studenckich. Psychiatra może mieć również gabinet w poradni wielospecjalistycznej. Nie jest potrzebne skierowanie. Na wizytę z reguły trzeba się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wiele leków przeciwdepresyjnych jest w pełni refundowanych. Może Pani również skorzystać z wizyty w ramach praktyki prywatnej.
Polecam lekturę poradników dla pacjentów z depresją, jak np. znakomity podręcznik Christine Padesky "Umysł ponad nastrojem" lub Melanie Fennell "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości". W niektórych miastach znajdują się grupy wsparcia "Anonimowych Depresantów".
Pomimo trudności, proszę nie odrzucać kontaktów z innymi, otaczać się ludźmi dającymi wsparcie, planować przyjemne czynności, nawet, jeśli nie dają one takiej satysfakcji jak wcześniej. Proszę nie zapominać o potrzebach swojego organizmu, przeznaczając czas na relaks, wypoczynek oraz odpowiednią dietę.
Uporczywe krwawienia z nosa warto skonsultować z laryngologiem.
Polecam informacje dostępne w portalu abcdepresja.pl:
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji,
http://portal.abczdrowie.pl/farmakoterapia-czy-psychoterapia-w-leczeniu-depresji,
http://portal.abczdrowie.pl/skala-becka-sprawdz-czy-masz-depresje,
http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!