Czy wszystko przebiega zgodnie z zaleceniami?

Witam. Mam 20 lat. Brałam tabletki antykoncepcyjne Y******** od grudnia do marca (niedokładnie o tej samej porze, ale codziennie), potem zrobiłam przerwę na jeden miesiąc (w kwietniu). 25 kwietnia wzięłam pierwszą tabletkę po pojawieniu się miesiączki (w pierwszym dniu, gdy pojawiła się krew, ale nie jestem pewna czy to był tak naprawdę pierwszy dzień, czy nie pospieszyłam się?). Potem miesiączka przedłużała się tzn. plamiłam aż do krwawienia z odstawienia. Rozpoczęłam nowy blister w 8 dniu przerwy. Biorę teraz ten blister bardzo regularnie- o tej samej porze, codziennie. Przeżyłam "ten pierwszy raz" ze swoim partnerem, zabezpieczaliśmy się dodatkowo prezerwatywą. Czy przez tą przerwę w kwietniu tabletki mogą nie działać? Czy jestem chroniona? Czy mam się martwić, że jestem w ciąży? Dodam, że ten blister kończy się za 2 dni i będę oczekiwać krwawienia z odstawienia, ale boje się, że zrobiłam coś nie tak i mogłam zajść w ciąże. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Nie. Przerwa w kwietniu nie ma wpływu na Pani aktualne zabezpieczenie przed ciążą.
2. Nawet jeśli się Pani pospieszyła (w co wątpię), to po przyjęciu 1,5 opakowania działanie antykoncepcyjne jest pełne.
3. Pani postępowanie było właściwe, a w związku z tym ryzyko ciąży jest minimalne (zwłaszcza biorąc pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie). Jeśli nie zapomni Pani przyjąć żadnej tabletki do końca opakowania i z początku kolejnego, nie powinna Pani martwić się o ciążę.