Czy wykonywanie TK brzucha jest szkodliwe?

Dzień dobry, na początku maja miałam wykonywane TK płuc i brzucha celem diagnostyki rumienia guzowatego, następnie pod koniec maja miałam powtarzane TK brzucha przy podejrzeniu wgłobienia jelita. Lekarze kierujący na drugie TK wiedzieli o poprzednim. Dopiero po fakcie wyczytałam, że to kosmiczna dawka i dostanę od tego raka :/ Czy kiedkolwiek będę mogła mieć robioną jakąkolwiek diagnostykę RTG/TK? Czy faktycznie do prawda o szkodliwości TK brzucha? Jedne źródła podają dawkę 30 mSv, inne 10 mSv.

Dawka zależy od rodzaju urządzenia.

Nie zleca się badań radiologicznych, jeżeli nie ma ku temu wskazań klinicznych. Owszem, promieniowanie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób rozrostowych, jest ono jednak nieduże, znacznie mniej istotne, niż konieczność rozpoznania choroby podstawowej z pomocą badań obrazowych.

Dzień dobry, badania rtg (w tym TK) wiążą się z promieniowaniem, ale są niezbędne, aby wykonać diagnostykę wielu chorób. Robi się je także, aby sprawdzić czy leczenie przynosi pożądane efekty. Jest więc zdecydowanie więcej plusów, niż minusów.

Oczywiście nie powinno się robić tego typu badań bezpodstawnie. Nie wolno ich także wykonywać będąc w ciąży.

Proszę zaufać lekarzom w tej sprawie.

Pozdrawiam

https://www.food-diet.pl/